Categories

Archive

Jak określić sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z prawdziwym szacunkiem?

Nie ma najprawdopodobniej innej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi kolorami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie nazwać, bo każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym sporo prawdy, ale trzeba podejść do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Skoro potrafimy zachwycić się jakimś utworem, to już może być sztuka.

Z drugiej strony dla pozostałych osób dany utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie nazwać również każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednocześnie użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, ale ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, powodować w nasz różne emocje. Oczywiście i tu mamy dylemat gdyż wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Read more ›