Co najbardziej korzystnie zobaczyć na Kaszubach? Jakiego rodzaju atrakcje tam na nas czekają? Co najlepiej wiedzieć?

Kaszuby to dość specyficzny region, ponieważ od wielu wieków nie istnieje tu jedna stolica. Istnieje aż 7 kandydatów do tego miana. Wszystkie z nich prześcigają się w zasługach dla kaszubskiej społeczności

. No ale nie ma co się dziwić, Kaszuby są zdecydowanie piękne, więc każdy pragnie być centrum tej niezwykłości.
agroturystyka kaszuby
Autor: Jonathan Riley
Źródło: http://www.flickr.com

Co ciekawe, oprócz tego, że nie ma wybranej stolicy, to nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd wywodzi się nazwa “Kaszuby”. Dodatkowo trudno wskazać najlepiej granice tego regionu (następna strona). Nieważne, jaka jest stolica najkorzystniej zwiedzić kilka miejsc, które na długo zapamiętamy. Na pewno Tuchlin, w którym jest zoo. Znajdziemy tam egzotyczne zwierzaki, wielkie gady, które możemy potrzymać i pogłaskać. Jednakże park to nie tylko zwierzęta, bo jest tu kino, bar czy plac zabaw dla dzieci.

domek letniskowy
Źródło: pixabay.com

Z pewnością wybierzmy się do miejsca, w którym poznamy historię oraz kulturę Kaszub, czyli do Muzeum Kaszubskiego w miejscowości Wdzyce Kiszewskie. Znajdziemy tam znacznej wielkości skansen z licznymi konstrukcjami chat kaszubskich, zabudowań dworskich lub kościołów. Jak Kaszuby to też mniejsze mniej popularne miejscowości jak Bytów. Znajdziemy tam wspaniały gotycki zamek krzyżacki, zaś w nim Muzeum Zachodniokaszubskie. W różnych salach na dwóch piętrach znajdują się ekspozycje pokazujące dawne dzieje na kaszubskiej wsi, wystawy historyczne i czasowe. Warta uwagi jest zwłaszcza wystawa kaszubskich artystów.

Na koniec warto wybrać się do miasta Kluki, na sam koniec Kaszub. Dowiemy się tam dużo o dawnych Kaszubach. W sumie cała miejscowość Kluki jest zamieniona w skansen, jaki nazywamy Muzeum Wsi Słowińskiej. W sezonie wielu turystów przyjeżdża do Kaszub, więc postarajmy się wcześniej o hotel – przykład. Możemy wybrać normalny hotel, możemy jednak wynająć coś odmiennego, bo jaka agroturystyka Kaszuby mają bardzo dużo do zaoferowania.

Comments are closed.