Co to jest harcerstwo, jak wziąć udział w takiej zrzeszenia? Jak zostać harcerzem?

Co można robić w harcerstwie? Jesteśmy w stanie wybierać się na wycieczki, różnorodne biwaki, zloty a także obozy. Możemy nauczyć się dużej ilości ciekawych rzeczy, na przykład, jakim sposobem posługiwać się mapą oraz kompasem, jak tropić i nie dać się wytropić, jak zbudować prycz i stelaż, zapoznać się z alfabetem Morse’a oraz zaznajomić się z szyframi, oraz jak się odpowiednio nimi posługiwać, lecz również jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w dziczy i co jesteśmy w stanie upichcić z puszczańskich przysmaków.

składnica harcerska

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno poznasz ludzi, jakich wartości moralne przez długi okres nie uległy zmianie, a w ich życiu społecznym najistotniejsze są duch przyjaźni i przygody. Prawdziwych przyjaciół znajdziesz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Busola) Najbardziej magiczne jest ognisko, jakie łączy wszystkich harcerzy oraz harcerki, oraz niezwykły klimat, jaki jesteśmy w stanie poczuć tylko w tej sytuacji. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż harcerstwo w naszym kraju jest trochę odmienne niż skauting, który jest bardzo popularny w innych krajach. Skauci bardziej koncentrują się na poznawaniu Ziemi, a harcerze na duchu przygody, koleżeństwie i niepodległości narodowej. Polscy harcerze zrzeszają się w związki, które różnią się od siebie metodą i sposobem wychowania religijnego.

ZHR, ZHP (czyli Związek Harcerstwa Polskiego) oraz SHK „Zawisza” (skrót odStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) są na obszarze całego kraju, więc nie trzeba ich specjalnie poszukiwać. Na pewno znasz choć jedną osobę, jaka do nich przynależy. Są także związki funkcjonujące tylko w wybranych regionach, więc automatycznie ich członków jest mniejsza ilość i trudniej do nich trafić.w witrynie hotele spa nad morzem bałtyckim hotele spa nad morzem bałtyckimKiedy już udasz się na pierwszą zbiórkę i zrozumiesz, że jest to coś, co ci się niezwykle podoba, to spytaj rodziców o zgodę pisemną.

harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Oni właściwie muszą być poinformowani o twojej działalności w harcerskim życiu. Istotny jest także kontakt bezpośredni na przykład z zastępowym lub drużynowym. Stąd nie zapomnij podać swojego numeru telefonu i poprosić o numer zastępowego. Miej na uwadze, iż harcerstwo nic nie kosztuje, gdyż to forma działania społecznego. Jeśli ktoś będzie domagał się od ciebie większych sum, z pewnością nie jest harcerzem. Oczywiście, zbierane są sporadyczne składki, ale nie wynoszą one więcej niż 50 zł na rok. Akcesoria harcerskie dostępne są w specjalnych sklepach, jak składnica harcerska. Możemy tam kupić wszystko czego potrzebuje prawdziwy harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: .

Comments are closed.