Cztery pory roku w Rumunii

Mimo iż w Polsce nadal można spotkać się z krzywdzącymi stereotypami a na temat tego kraju, Rumunia cieszy się coraz większa popularnością wśród naszych rodaków. I nic dziwnego, jest to miejsce malownicze, z piękna architekturą, posiadające dostęp do morza oraz góry – wszystkie możliwe opcje wakacyjne w jednym kraju!

Transylwania

Literacka postać hrabiego Drakuli rozsławiła Rumunię na cały świat, bowiem pierwowzór, Vlad Palownik, był włodarzem siedmiogrodzkim. Na terenie Transylwanii, znajdującej się w paśmie Karpat, możemy odwiedzić zamek, w którym rezydował, znany z licznych okrucieństw, szlachcic. Z kolei w niedalekim mieście Sighisara, znajduje się Dom Drakuli, w którym urodził się Vlad Palownik. Poza krwawa historią, w Siedmiogrodzie możemy cieszyć się z bliskiego kontaktu z naturą.

Zabytki

Rumunia zabytkami stoli – prócz zamku Drakuli mamy tu liczne przykłady budowli wczesnogotyckich i renesansowych. W Prejmer powstał największy kościół warowny w Europie, z kolei w Brasovie znajdziemy średniowieczny mur miejski, całkiem dobrze zachowany. Warto również wybrać się do Bukowiny, aby zobaczyć liczne w tym regionie klasztory.

Delta Dunaju

Właśnie na terenie Rumunii znajduje się najbardziej malownicza część wybrzeża czarnomorskiego – Delta Dunaju. Nadmorskie kurorty, zwane rumuńska riwierą, niczym nie ustępują plażom Chorwacji czy Bułgarii. Jeśli planujemy leniwe wakacje (zobacz: islandia z niemiec) warto wybrać się właśnie tu.

Pragniemy Cię zaprosić do tak samo fajnych postów, które stworzyliśmy dla Ciebie z pasją. Więc kliknij stronę szekle i oglądaj to, na co będziesz miał ochotę.

Ze względu na stosunkowo małą liczbę turystów spędzimy tu miło czas, wylegując się na plaży i kosztując przysmaków lokalnej kuchni. Ceny, jak na polska kieszeń, są bardzo przystępne.

A może góry?

Nawet zimą warto rozważyć wycieczkę do Rumunii. Są tu bowiem całkiem przyzwoite warunki narciarskie, kilka ośrodków w europejskim standardzie i ponad 70 kilometrów tras narciarskich. Może w porównaniu z Alpami czy naszymi Tatrami, są to małe zimowiska, jednak mają swoje plusy. Ceny, w porównaniu ze standardem, są bardzo atrakcyjne, poza tym niewątpliwym atutem są też liczne wspomniane wyżej zabytki, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kurortów. Planując wypad na narty w Karpaty, warto zarezerwować jeden dzień na zwiedzanie zamku Drakuli.

Odkąd w 2007 roku Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jej popularność znacznie wzrosła. Ten do niedawna nieznany i niebudzący zaufania kraj, jest obecnie coraz częściej wybieraną przez europejczyków opcją wakacyjną. Całkiem słusznie, ma on bowiem wiele do zaoferowania turystom na każdą porę roku – piękne plaże, przyjazne zimowiska, liczne zabytki i piękną przyrodę.

Comments are closed.