Czy trzeba uczyć języka krajów podobnych do nas mentalnie?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się ma już za sobą naukę angielskiego. Wielu rozważa, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś prostego, regionalnego, z drugiej przydałby się język niszowy, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu na myśl przychodzi język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może też ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynika to i może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być pewnym, że nauka chińskiego jest prawdziwą szkołą dyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, bo Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie uda się nam, że żaden chiński (korepetycje z chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej język połamiemy i się naszą wiedzą załamiemy niż coś się nauczymy. I co potem? Jeśli wierzyć specjalistomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (chorwacki dla każdego). Wybór jest dość znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo bardzo dużo słów ma podobne brzmienie, ale inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie sensowna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek przyjdzie nam poznać alfabet. Za to ze słownika nauka dalej witryna internetowa Iska – stajnia i stadnina dla koni języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać dużo słów.

Comments are closed.