Domostwo dla ptactwa

Karmnik dla ptaków z siatki Casanet firmy Betafence

Autor: Betafence
Źródło: Betafence

Człowiek w trakcie szaleńczego marszu technicznego mocno wpłynął na naturę. Toksyczne śmierci z tysięcy fabryk skaziły wodę i atmosferę. Wielkie przerzedzanie lasów zniszczyło dużo wyjątkowych ekosystemów i spowodowało, że do atmosfery wpływa mało niezbędnego tlenu, produkowanego właśnie dzięki bogatej florze. Sporo przedstawicieli fauny zostało mocno skrzywdzonych przez łupieżczą działalność człowieka. Niektóre rodziny ptaków mają spory kłopot przy rozpłodzie, bo nie potrafią odszukać dobrych lokalizacji na budowę gniazda. Dlatego też wielu ludzi dobrej woli konstruuje gotowe budki lęgowe, by ptaki mogły się rozmnażać. W ten sposób możesz wnieść drobny, lecz ważny wkład w pomoc dla ginących gatunków ptaków.

Budki lęgowe możesz zakupić w sieci bądź w sklepach dla zwierzaków. Należy nie zapominać, że domki dla ptaków konstruuje się dla konkretnego typu fauny, biorąc pod uwagę różne ich wymiary i cechy. Istnieją ptaki, które wymagają bardzo specyficznych miejsc na gniazdo. Przykładem tego jest naturalnie nasz ojczysty bocian, który pomieszkuje w sporym gnieździe na dużej wysokości. Niestety, dużo boćków wybiera miejsca na kominach fabrycznych, więc każdy troskliwy człowiek musi pomyśleć o w odszukaniu mu innej, rozsądniejszej lokalizacji i postawieniu tam szerokiej platformy.

ptak

Autor: mikebarid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli masz smykałkę do tworzenia w drewnie, karmniki dla ptaków możesz stworzyć własnoręcznie w domu. Skonstruowanie takiego przedmiotu nie jest ciężkie ani nie pociąga za sobą wielu pieniędzy. Wszystko, co jest konieczne, to młotek i gwoździe, trochę zwykłego drewna i odrobina umiejętności manualnych. W sieci przeczytasz wytyczne składania budek do rozmnażania dla konkretnych gatunków – wielki naukowiec Jan Sokołowski sformułował je, gdy szczegółowo poznał ich potrzeby i przyzwyczajenia. Projekty dla różnych gatunków wyróżniają się więc odmienną wielkością i szkieletem.

Źródło: sklep na pTAK!

Comments are closed.