Fundusze unijne – co z nimi?

Flaga Unii Europejskiej
Wspólnota europejska dostała niedawno pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że prestiżowe wyróżnienie nadano bezpodstawnie. Takie uwagi są mocno błędne, ponieważ o walorach tej unii międzynarodowej zaświadcza fakt, że nasz obszar generalnie jest wolny od konfliktów zbrojnych (nie licząc małych państw Bałkan, jednakże one do Unii nie należą). Oto trzy państwa, które w czasie 2 minionych wieków rozegrały między sobą sporo wyniszczających wojen, zaczęły ze sobą współpracować. Dzieje się tak z trzech przyczyn.

Primo, administracja wyparła ideologiczne rządy. Teraz w przewadze są technokratyczne instytucje.

Czyżby nasz tekst zainteresował Cię tak intensywnie, że masz ochotę zaznajomić się z innym? To fantastycznie. Zatem tu kliknij i sprawdź (https://www.eogniwa.pl/pl/p/Wciagarka-lancuchowa-reczna-H.F.S.-CB-500kg/153) więcej postów.

Secundo, zintegrowanie polityczne było wsparte przez rozszerzanie współpracy ekonomicznej.

No i najistotniejsza rzecz, mniej zasobne kraje członkowskie są wspomagana przez zasobniejszych członków. To kluczowe zjawisko, gdyż gros konfliktów miało fundament w sprawach ekonomicznych właśnie. To jasne, że w biedniejszym kraju łatwiej o wybuch poglądów szowinistycznych i konfrontacyjnych. A zniszczona po II Wojnie Światowej Europa była zagrożona eskalacją trzeciego konfliktu, gdyż finanse publiczne państw były wykończone latami wydatków na broń.

Fundusze Unijne odgrywają wielką funkcję w niwelowaniu nierówności pomiędzy krajami Unii. Składają się z trzech odrębnych projektów: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Ten pierwszy to w zasadzie 10 procent całości budżetu Unii Europejskiej. Dokłada do mnóstwa projektów, które może zaprezentować rząd państwowy, |samorząd terytorialny bądź inne instytucje władzy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wspomaga dużo dziedzin rozwoju. Do jego zainteresowań należy na przykład gospodarka (zobacz wywóz śmieci nowa sól) przestrzenna, ochrona środowiska i badania naukowe.

FS to narzędzie, które wspiera kraje, które właśnie przyłączyły się do do UE, aby Produkt Krajowy Brutto zrównał się ze normą ogólną. Z naszego podwórka: Polska dostała w czasie 3 lat od chwili akcesu ponad 4000 000 000 euro.

Comments are closed.