Jak powinno wyglądać przygotowanie do triathlonu?

Biegasz dość regularnie? W dodatku umiesz dobrze pływać i lubisz jeździć na rowerze? A zatem dlaczego nie spróbować swoich sił w triathlonie? Sprawdź jak się do niego przygotować, by być w dobrej formie, zrealizować postawiony cel i nie nabawić się kontuzji.

Jazda na rowerze

Autor: Lenny
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje kilka form triathlonu wśród, których wymienić możemy zawody długodystansowe i krótkodystansowe. Wybierz takie, które najbardziej odpowiada Twojemu poziomowi i czasowi jaki pozostał do triathlonu. Od czego zatem zacząć przygotowanie do triathlonu? Przede wszystkim postaw sobie realny cel. Od niego zależy jak będzie wyglądał Twój program treningowy. W dodatku postawienie sobie celu ma efekt motywacyjny.

Użyteczny wpis? Jeżeli tak sądzisz, przeczytaj dodatkowe artykuły na rozpatrywany temat – bez marudzenia kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku (http://www.sklep-wina.pl/pol_n_Oferta_Wina-na-prezent-530.html).

Odmierzaj dni do triathlonu, zapisując w dzienniku przygotowań wszystko, co robisz. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć swoje postępy i będziesz wiedział ile wysiłku jeszcze przed Tobą. Planowanie jest podstawą sukcesu w każdej sferze życia, również w sporcie!

Przygotowanie do triathlonu to nie tylko poznanie swoim możliwości, a też ograniczeń. Początkowa praca, którą musisz włożyć w przygotowania polega na wyłączeniu lub przynajmniej zredukowaniu elementów, które mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu danego celu. A więc jakie masz słabości? Sporządź uczciwy rachunek sumienia! Lista potencjalnych przeszkód wiąże się ze sferami takimi jak: sposób życia, odżywianie, podatność kontuzje oraz słabości taktyczne. Przygotowanie do triathlonu najlepiej rozpocząć rok przed zawodami. Ten okres należy podzielić na etapy treningowe. W pierwszej kolejności należy skupić się na poprawieniu kondycji i stopniowym zwiększaniu wysiłku podczas treningu.

Pływanie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Twoim następnym celem powinno być pobijanie własnych rekordów a podczas ostatniego tygodnia przed wyścigiem będziesz stopniowo zmniejszać intensywność treningów – wskazany jest jogging, jazda na rowerze i pływanie, lecz po prostu na mniejszych dystansach i z mniejszym wysiłkiem, by dać ciału szansę na odpoczynek.

Plan przygotowań do triathlonu powinien wiązać się ze zwiększeniem szybkości, wytrzymałości siłowej i wytrzymałości beztlenowej. Ważne, by naprzemiennie i regularnie uprawiać trzy dyscypliny, różnicować treningi, planować sobie jeden dzień odpoczynku w tygodniu a na weekend warto zaplanować najdłuższy trening. Dzięki dobremu przygotowaniu przekonasz się, że triathlon to nie tylko wyzwanie, ale też wspaniała zabawa, w której możesz brać udział przez wiele lat. A więc do zobaczenia na mecie!

Comments are closed.