Jastarnia – pomysł na wakacje 2014

Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski znajdujący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi plusami Juraty są cudowne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i dobre warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają wspaniałe uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz cudowna kompozycja błękitnego morza Bałtyckiego, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

domki letniskowe w Jastarni pod wynajem
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni jest bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Zapewne należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zgromadzono zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć rzadki sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Zwolennicy tematów zbrojnych zapewne ochoczo wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie są cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto podkreślić, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową. Szczególnej uwagi warte są także: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni mieści się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Leży ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona odtwarzająca łódź oraz 9 pięknych witraży. Uwagę skupiają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św.

Czy ta problematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link, pod jakim odnajdziesz potrzebne Ci informacje – sprawdź, że Cię zaciekawią na długi czas.

Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Raz do roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uważane było za raczej snobistyczny kurort, gdyż do tutejszych wygodnych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały znane postacie ze świata kultury i polityki.

Masz chęć dowiedzieć się więcej na ten wątek? To bardzo dobrze, ponieważ pod linkiem lasówka noclegi odnajdziesz fascynujące dane, które Cię wciągną.

Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko ponownie odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni podczas wakacji przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego ciężko jest znaleźć nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – kwatery w Jastarni.

morze Bałtyckie
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Wielbicieli czynnego odpoczynku z pewnością zaciekawi fakt, że w Jastarni mieszczą się cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Sporą popularnością cieszą się również loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą niezwykle boską okolicę, należy skorzystać z licznych dróg przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze pozytywy.

Comments are closed.