Jastarnia – pomysł na wakacje 2014

Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski znajdujący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi plusami Juraty są cudowne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i dobre warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają wspaniałe uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz cudowna kompozycja błękitnego morza Bałtyckiego, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

domki letniskowe w Jastarni pod wynajem
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni jest bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Zapewne należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zgromadzono zbiory związane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj również drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć rzadki sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, wybudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Zwolennicy tematów zbrojnych zapewne ochoczo wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie są cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w 1939 r. Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto podkreślić, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową. Szczególnej uwagi warte są także: zapora minowa z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni mieści się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Leży ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najładniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona odtwarzająca łódź oraz 9 pięknych witraży. Uwagę skupiają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Raz do roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uważane było za raczej snobistyczny kurort, gdyż do tutejszych wygodnych i drogich willi, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały znane postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko ponownie odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni podczas wakacji przyjeżdża mnóstwo turystów, dlatego ciężko jest znaleźć nocleg, dlatego trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – kwatery w Jastarni.

morze Bałtyckie
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Wielbicieli czynnego odpoczynku z pewnością zaciekawi fakt, że w Jastarni mieszczą się cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Sporą popularnością cieszą się również loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną w postaci Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą niezwykle boską okolicę, należy skorzystać z licznych dróg przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze pozytywy.

Comments are closed.