Jesienią w góry

Jesień to pora, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wędrówki. Nie jest już tak upalnie jak latem, a przy tym stale panuje dość wysoka temperatura. Ponadto krajobrazy jesienne są tym bardziej malownicze, z uwagi na wielobarwne spadające liście. W porze jesiennej także światło słoneczne ma specyficzną ciepłą barwę. Dzięki temu również zdjęcia wykonane w okresie jesiennym mogą być bardzo udane.

Autor: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki w góry mogą więc sprawić wielką przyjemność, a warunki pogodowe zazwyczaj umożliwiają przebywanie sporych dystansów.

Jeśli masz ochotę zgłębić więcej wiadomości na opisywany wątek, to użyj serwisu, na której odnajdziesz zbliżone dane – po prostu kliknij tu.

Jak każdy rodzaj wycieczki, również jesienna wyprawa w góry wymaga właściwego przystosowania i ekwipunku. Im dłuższa wycieczka z kolei, tym skrupulatniej trzeba się przygotować. Poza tym za każdym razem lepiej jest wyjść w góry w towarzystwie niż w pojedynkę, co jest rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym.

Odzież

Co najważniejsze zawartość plecaka powinno być dostosowane do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową należy zabrać ze sobą większą ilość odzieży. Niezwykle istotny jest dobry plecak turystyczny, wymiarami także dostosowany do wycieczki. Na jesieni najlepiej jest organizować wycieczki od połowy września do połowy października. Wtedy bowiem temperatury są najbardziej sprzyjające. Wówczas też należy pamiętać o kilku czynnikach.

Co ważne, w tym okresie zmrok zapada już stosunkowo wcześnie, a wówczas może nastąpić znaczny spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć zmrokowi, należy mieć obmyślony plan noclegu.

Poza tym jesienią występują niekiedy nagłe załamania pogody, tak więc Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki przeciwdeszczowej. W góry lepiej jest więc zabrać za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli planowana jest wspinaczka, należy pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, w przypadku gdy jest się amatorem. W kilkuosobowej grupie trzeba słuchać rad i poleceń osoby najbardziej wykwalifikowanej. Odpowiednie pomoce w góry powinny być dobrych firm i kupione w profesjonalnym sklepie górskim. Respektowanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku umożliwi uniknięcie rozmaitych zagrożeń.

Comments are closed.