Kąty Rybackie doskonały plan na rodzinne wakacje nad Bałtykiem

Kąty Rybackie to malutka, morska wieś rybacka, mieszcząca się w gminie Rewal. Obszar ten mieści się w propozycjach krajoznawczych, jako Wybrzeże Rewalskie. Do największych atrakcji miejscowości należy piaszczysta plaża, wysokie urwisko w jednej z zatok, a także latarnia morska.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Latarnia Morska zlokalizowana jest na wysokim, klifowym brzegu. Latarnia funkcjonuje od grudnia 1866 r.

Nasze następne wpisy są równie interesujące, jak ten. Zatem najedź na link tu… i oglądaj skrupulatne posty. Zapraszamy!

i sięga wysokości 45 m. Obiekt jest udostępniony do zobaczenia, w związku, z czym z jego tarasu widokowego ma się szansę do podziwiania przepięknej panoramy Wybrzeża Rewalskiego.

Cały zespół latarni morskiej z przylegającym do niej ogrodem, domem latarników i dwoma budynkami gospodarczymi został wpisany do spisu zabytków. W trakcie odpoczynku w Kątach Rybackicj warto udać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w willi z lat 30 XX w., przy alei Bursztynowej. Tutejsza ekspozycja przedstawia specyfikę pracy rybaków a także elementy kultury pomorskiej. Uwagę przyciągają też umieszczone na zewnątrz willi kutry rybackie, będące darem od okolicznych rybaków. W muzeum, oprócz ekspozycji stałej, organizowane są także wystawy czasowe o różnej problematyce, między innymi historia mody i obyczajów plażowych, rybołówstwo bałtyckie, piaski wybrzeży świata, rybki akwariowe i sprzęt rybacki, zdjęcia z lotu ptaka, czy też akwarele ilustrujące atrakcje gminy. W Katach Rybackich mieści się również stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, przez którą w okresie letnim przejeżdża kolejka wąskotorowa tak zwana ciuchcia Retro, pokonująca trasę z Gryfic do Trzęsacza, Rewala, Śliwina, Pogorzelicy i oczywiście Kątów Rybackich. Jest to wyłącznie dwadzieścia dwa procent ze wszystkich linii dawnej Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która w przeszłości miała duże znaczenie transportowo – gospodarcze. Do innych interesujących zabytków należą dawne zagrody i kamieniczki rybackie z osiemnastego i dziewiętnastego wieku z eleganckimi bramami wjazdowymi, znajdujące się w starszej części wsi.

Zasadniczą atrakcję Kątów Rybackich stanowi tutejsza szeroka, piaszczysta plaża. Jest ona doskonale przygotowana dla turystów, są tutaj ratownicy, dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki i zjeżdżalnie. W trakcie relaksu na plaży można obserwować też pracę rybaków, którzy korzystają z miejscowej przystani morskiej. Jest to również jedyna w swoim rodzaju szansa do zakupienia dopiero co złowionych ryb. Sławnym bywalcem okolic latarni morskiej jest foka Depka, która stała się niemalże symbolem miasta i stałym obiektem zainteresowania urlopowiczów.

Przez Katy Rybackie przebiegają dwa słynne szlaki turystyczne: Szlak Liwiej Łuży i Szlak Nadmorski imienia dr Czesława Piskorskiego. Jezioro Liwia Łuża otoczone jest ochroną pod postacią faunistycznego rezerwatu przyrody. Do najbardziej cennych elementów tutejszej przyrody jest ekosystem płytkiego, lagunowego jeziora, siedliska unikatowych gatunków roślin zwłaszcza słonolubnych, a także gniazdujące tu ptaki wodno – błotne. Ochrona ścisła dotyczy 162,52 ha wód przybrzeżnych, powierzchni jeziora z największą liczbą „wysp” zrobionych przez szuwary oczeretowe z olsami i szuwarami trzcinowymi. W rezerwacie można spotkać między innymi następujące gatunki ptaków: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, gęgawa, błotniak stawowy, żuraw i wiele innych.

Do najciekawszych imprez odbywających się w Katach rybackich należą: Guide Tour 2008 Rewal- Trzebiatów- Międzyzdroje, Wielka Majówka w Gminie Rewal, Siatkarska Majówka, Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody, Mistrzostwa Polski Lekarzy w Siatkówce Plażowej, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn, Nadmorski Zlot VW Garbusów, Bałtycki Turniej Tenisowy Aktorów i Artystów „Baltic Cup”, Bieg Śniadaniowy, Zlot Motocykli i Festiwal Indii.

***
Kompletną ofertę na wakacje 2014 w Kątach Rybackich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej znajdujące się linki:
– hotele Kąty Rybackie (ciekawe informacje)
– wczasy Kąty Rybackie
– Niechorze pokoje gościnne

Comments are closed.