Kim jest aktualnie myśliwy? Jak wygląda obecnie jego praca?

Wokół postaci myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i nieprawdziwych informacji. Z jednej strony można to zrozumieć, jeśli jakaś osoba zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na wszystkich myśliwych, z drugiej zaś strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to w zgodzie z etyką i prawem łowieckim. W tym istotnie pojęciu jest przeciwnikiem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w środowisku myśliwych to osoba bez zasad, taki pasożyt, który żeruje na całym środowisku. Taka osoba robi wszystko po swojemu, ma gdzieś zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co robi, to jedynie dla własnych korzyści.

Zawód myśliwego to łowiectwo. Jest to jeden z najstarszych metod zdobywania żywności. Obok zbieractwa to także bardzo stary sposób życia ludzkości. Co prawda, z czasem to zajęcie straciło swoje znaczenie, a na czoło wysunęło się rolnictwo i hodowla zwierząt (http://alpaki.pl) a także uprawa roślin, jednakże pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów gospodarki łowieckiej. Warto wiedzieć, że zajęcie myśliwego przez wieki miało bliski związek z wojskowością. Na początku te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W średniowieczu polowanie stało się formą rozrywki, lecz również ćwiczeń rycerstwa, a w późniejszym okresie szlachty.

Z zawodem myśliwego nierozerwalnie związanych jest wiele pojęć. Nie byłoby dobrego myśliwego bez wiernego myśliwskiego psa. Prawo łowieckie reguluje wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić, a etyka i obyczaje łowieckie są bardzo mocno zakotwiczone w tej społeczności. Ponadto istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

specyficzna gwara myśliwska i przepyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy także o charakterystycznym stroju myśliwskim, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne atrybuty prawdziwego myśliwego.

Dzisiaj, łowiectwo nie jest zbyt popularne. Nie dość, że ma niedobrą prasę, to jednocześnie po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, które zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, ale są to kluby dla naprawdę prawdziwych zapaleńców. Naturalnie jednakże istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, jaka jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, że problem niezbyt wysokiej frekwencji w takich, jak i podobnych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli jest narastający. Teraz ludzie żyją w internecie, nie interesują ich za bardzo takie rozrywki. Zamiast pójść do lasu, ażeby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem.

Wszystkie najbardziej istotne dane posiada nasza witryna (magazynauto.pl/porady/jak-znalezc-dobry-komis,aid,1405). Zobacz, czy będzie dla Ciebie pomocna, a poszukując różnych informacji na pewno trafisz jeszcze na coś fascynującego.

Możemy się spodziewać, iż za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, bo na pewno zawsze będą ludzie, którzy będą chcieli podtrzymywać tę tradycję.

Comments are closed.