Księgowość – formy i techniki

kalkulator
Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com/photos/phillip/345829246/
Trzeba wiedzieć, że księgowość warszawa szczyci się wielowiekową tradycją usługi prawne evido bielsko-biała. Już w starożytnym Egipcie umieszczano w księgach świątynnych operacje finansowe i poświadczenia aktów własności działek uprawnych.

Ludzie Faraona drobiazgowo dbali o liczby, trzymając budżet królestwa nad Nilem w ryzach. Najgwałtowniejszy wzrost znaczenia księgowości wystąpił dopiero z złotą erą kapitalizmu, czyli w dwóch minionych stuleciach.

Od tamtego momentu też nowe technologie zaczęły pomagać księgowym. Najpierw były abakus i kalkulator, potem maszyna do pisania i kod Morse’a, kluczowy do zawierania transakcji na odległość. Najmocniej przydatnym wynalazkiem dla specjalistów od rachunkowości okazał się rzecz jasna komputer. W poniższym krótkim artykule przybliżę podstawowe techniki w tym fachu i poradzę, jak wybrać właściwe biuro rachunkowe Bielsko.

Zacznijmy od sposobów tradycyjnych, ścisle mówiąc trzech metod. Pierwsza jest technika tabelaryczna, zwana też amerykanką. Stosuje się w niej księgę-dziennik, czyli połączenie zbioru operacji gospodarczych i rekordów systematycznych. Dobrą cechą techniki tabelarycznej jest transparentność, wadą zaś niemożność podzielenia się pracą i niska pojemność zestawień. Następny sposób, technika przebitkowa pozwala na skorzystanie z pomocy maszyn księgujących. Rezygnując z księgi stosuje się w niej oddzielne karty, ułożone w kartotekę. Nazwa bierze się z faktu, że księgowi kopiują zapisy kalką. Technika przebitkowa umożliwia podział pracy. Kolejna jest księgowość rejestrowa. Jak nazwa wskazuje, podstawowym w niej elementem jest rejestr finansowy. Zwykle stosuje się różne rejestry do różnych operacji księgowych. Jest to trudna i niekomfortowa metoda, co rekompensuje spora funkcjonalność nośników.

Najbardziej nowoczesną i chwaloną techniką w tym fachu jest oczywiście księgowość komputerowa. komputer dokona za księgowego podstawowych obliczeń, co eliminuje szansę pomyłki. Szybkość wyszukania informacji w zasobach elektronicznej pamięci mocno upraszcza prowadzenie finansów, a zapisy można wiele razy kopiować i przenosić w różne miejsca. Komputer (IT dla firm) musi rzecz jasna mieć zainstalowane dobre programy rachunkowe.

Pytanie teraz: wybrać kompetentnego specjalistę od ksiąg? Tu kolejny raz przyda się komputer, a konkretnie internet. Jeżeli zamieszkujesz np. w stolicy, spróbuj wpisać w Google np frazę biuro rachunkowe (biuro rachunkowe konin cennik) evido Bielsko Biała. Przeglądając oferty zawsze zwracaj uwagę na to, czy biuro ma polisę OC i czy posiada aktualną licencję Ministra Finansów.


Wyświetl większą mapę

Comments are closed.