Lampy stołowe – geneza

Mało kto ma świadomość, jak daleką drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do współczesnego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to symboliczny początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się obawy przed nocą i chłodem i rozwój ruszył z miejsca. Światło w każdym okresie grało ogromną rolę w ludzkiej innowacyjności.

Przez stulecia ulepszano technologie świetlne, zjawisko trwa nawet po dziś dzień. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia.Wszystko zaczyna się od podpalonego kawałka drzewa. Następnie pochodnie udoskonalano, umieszczając na głownię łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamyki, do których wlewano zwierzęcy tłuszcz. Z dodanym knotem konstrukcja ta była pierwotną świeczką. W starożytnych cywilizacjach wynaleziono lampki oliwne. Nalewano oliwkowy tłuszcz do różnego kształtu naczyń i mocowano knot, zazwyczaj zrobiony po prostu z kawałka liny. Zobacz też W lampach palił się czasem też tran. Zobacz W Wiekach Ciemnych używano w większości pochodni i świec.

Kiedy będziesz zdania, że omawiany w tym miejscu post jest godny uwagi, kliknij ten link, a przeczytasz więcej meble warsztatowe podobnych tekstów.

Świece wytwarzano ze zwierzęcego tłuszczu. Używano ich już dużo wcześniej, ale czas najszerszego ich upowszechnienia nastał po zagładzie Rzymu. Jest to związane z używaniem ich do rytuałów religijnych, co dzieje się do dzisiaj.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Prawdziwa rewolucja nadeszła później. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz wynalazł pionierską lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej ergonomicznych i kosztujących więcej od naftowych, ale często zakładanych w lampach ulicznych. Po dziś dzień na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są włączane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego momentu trzeba liczyć narodziny trwającej wciąż ery elektryczności i upowszechnienia światła. Zwróćmy uwagę, że często to, co kiedyś było bardzo użytecznymi i rzadkimi wygodami, obecnie to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić życia bez niego. Współcześnie kupując lampy stołowe, świeczniki i kinkiety zwraca się uwagę przede wszystkim na wygląd. Jakże wielka zmiana od ery podpalonego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie

Comments are closed.