Łazienki – co o nich wiesz…?

Łazienki są z nami już od Starożytności. Historia zaczyna się od kultury helleńskiej, przykładającej dużą wagę do czystości i do zalet towarzyskich łaźni. Ideę bardzo rozwinięto w starożytnym Rzymie. Do dziś można podziwiać pozostałości term, czyli wielkich łaźni, gdzie szanowani mieszkańcy miasta korzystali kąpieli, wypacali się w łaźniach parowych i rozkoszowali się usługami zdolnych masażystów.

Autor: Lazienkaplus.pl

Największą mocną stroną łaźni była aczkolwiek możność obcowania przyjaciółmi, budowania świeżych aliansów i rozmowy o istotnych rzeczach. Łaźnie jawiły się wiec jako swoiste centra towarzyskie, obok agory i rynku. Wanna prawdopodobnie pojawiła się we wcześniejszym czasie, niż rzymskie łaźnie. Uznaje się, że z wanny korzystano już w antycznym państwie Faraonów i robiono je zwykle z cyny.

Wieki Średnie nie bez powodu nazywa się Wiekami Ciemnymi. W tym to okresie przepadły większość osiągnięć związanych z starożytnym Rzymem. Nie korzystano z łaźni, zapomniano o kanalizacji, którą to wspaniale niegdyś rozbudowano w Rzymie. Jako dygresję trzeba dorzucić, że owa kanalizacja – inspekcja kanalizacji wydaje się częściowo przyczyną upadku cesarstwa, gdyż rury kuto z trującego ołowiu. Tym sposobem obywatele przez dziesięciolecia bardzo się osłabiali.

łazienka

Autor: Baumit
Źródło: Baumit

W Średniowieczu wierzono, że regularne ablucje są przyczyną wielu chorób. W późniejszych czasach nie było lepiej, wszyscy kiedyś słyszeli o legendach o cuchnącym Wersalu i zabijaniu wszy przez szlachtę maleńkimi, złotymi młotkami.

kanalizacja z powrotem pojawiła się w dwa stulecia temu, równolegle także na nowo zaczęła odżywać myślenie o higienie.

Kliknij tu – ta unikalna strona internetowa (https://kesbet.pl/produkty/grille-betonowe/) Ci się spodoba. Prezentowane na niej treści dotyczą zbliżonej problematyki, co artykuł, który właśnie widzisz.

W czeskim Jeseniku Vincent Priessnitz zbudował i upowszechnił prysznic. Wszystkie kolejne elementy, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i łazienkowe baterie narodziły się już w ubiegłym wieku. I służą nam do dziś.

Comments are closed.