Letni ekwipunek turystyczny

Na każdą włóczęgę należy zaopatrzyć się odpowiednio do pory roku, stopnia trudności trasy jak też jej całkowitej długości. Latem, podczas słonecznej pogody, potrzebne będzie obuwie z karbowaną podeszwą (np. sandały Crocs) oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

górska wycieczka

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Przy chłodnej pogodzie, lub przy wejściach na przełęcze przydatny będzie sweter, nakrycie na głowę, troszkę jedzenia oraz odpowiednia ilość napoju. Półbuty nie ochronią nóg przed kontuzjami w skalnym terenie, zwłaszcza w ruchomych, miałkich piarżyskach. Bez godziwych butów zdołamy więc odbywać jedynie spacery w osadach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Najwięcej urazów w Tatrach spowodowanych jest przez noszenie niewłaściwego obuwia, poślizgnięcie na wilgotnych skałach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie w czasie przechodzenia przez usypiska skalne, skręcenie stawów. Upadek po podobnym zranieniu, w urwistym, eksponowanym terenie może mieć dość poważne następstwa.

Nie mniej istotna jest osłona przed chłodem, trud w trakcie wchodzenia wyczerpuje wiele energii. Jej utratę człowiek odczuwa jako wyczerpanie a także chłód. Zapobiegać takiemu stanowi należy poprzez noszenie ciepłego stroju oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości jedzenia oraz napojów. Człowiek wycieńczony a także wychłodzony nie ma sił koniecznych do czynienia nagłych, nierównomiernych ruchów, jakie wymusza urwisty, skalisty teren. Łatwo wtenczas utracić stabilność, trudniej będzie amortyzować obciążenia powstające przy schodzeniu i zwiększa się możliwość urazu – sklep.

rowerzysta w górach

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Częstym błędem wędrowców jest nie branie pod uwagę opcji gwałtownej przemiany aury. W górach wszelkie przewidywania są jedynie orientacyjne, a pogoda może radykalnie przeobrazić się w ciągu paru minut. Nawet kiedy prognoza nie przewiduje opadów, zaś ranek jest słoneczny oraz ciepły musimy być za każdym razem na nie przygotowani. Przed podróżą odwiedź sklep turystyczny w celu zakupu nieodzownych akcesoriów. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą lekarstw, zwłaszcza służących do zatamowania upływu krwi.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis sri lanka last minute, w którym znajdziesz podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Możesz ochronić w ten sposób życie swoje albo innych. Warto mieć z sobą telefon komórkowy, by móc w mgnieniu oka zawiadomić Służbę Ratowniczą, o ile będziemy ofiarą czy obserwatorem wypadku.

Comments are closed.