Na górskie wojaże warto się zaopatrzyć w bieliznę termoaktywną

Kanikuła pomaga w wypoczywaniu. Na różne sposoby krajanie relaksują się. Można turystów podzielić generalnie na dwie przeciwstawne społeczności. Pierwsi wolą smażyć się na kocyku i byczyć się. Kolejna społeczność preferuje aktywność. Relaksują się jeżdżąc na nartach, wspinając się czy zwiedzając góry. Ta aktywna grupa będzie wymagała specjalistycznego sprzętu, dla przykładu slipów termoaktywnych.

odzież termoaktywna
Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Zwyczajowo w wakacje gna mnie w góry albo na dłuższe wycieczki krajoznawcze. Czuję się tak często wtedy, kiedy przyciska mnie żal za dzieciństwem. Przypominają mi się wycieczki z drużyną harcerską na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przypomina mi się wówczas pieśń turystyczną, w której podmiot liryczny wzdycha za czasami kiedy podróżował z plecakiem. Mnie czasem także tak pociąga wędrowanie. Trzeba przyznać, że wyprawy dawne w znaczny sposób odróżniają się od tych teraźniejszych. I nawet nie idzie o standard szos, czy o wygodne koleje. Przekształcił się sposób podróżowania, i to w każdym aspekcie, od chwili przygotowania wyprawy, aż po właściwą podróż. Kiedyś starczyło włożyć najmocniejsze portki jakimi się dysponowało, flanelową mocną bluzę lub mundur, na górę kangurkę. W dłoń plan wycieczki, do plecaka odrobinę drobiazgów. I wyruszamy w drogę. Obecnie już samo planowanie podróżny jest zawiłe, w zapomnienie odchodzi papierowy plan. Współcześnie wykorzystujemy lokalizację satelitarną.

Zmieniły się też podróżnicze ubiory. Nie uległa zmianie jedyna norma: odziewania się na tak zwaną cebulę. Polega to na tym, że ubieramy warstwy ubrania, tak żeby prosto i błyskawicznie dostosować się do zmiennych warunków termicznych. Zatem blisko ciała zakładamy dobre slipy termiczne. Następna warstewka garderoby zależy już od tego, jakiego rodzaju aktywność fizyczną projektujemy. Gdy idziemy na rower, powinien wystarczyć nam kask rowerowy, spodenki termoaktywne, wygodne buty i jedziemy. Kiedy zaś idziemy w teren górzysty, konieczne będą solidne trepy. Istotne również powinny być wyśmienite trwałe krótkie spodenki termoaktywne. Wzmiankowane konfekcje termoaktywne mają za zadanie gwarantować komfort cieplny osoby ćwiczącej. Odprowadzają one wilgoć na zewnątrz, z daleka od skóry, a równocześnie pozwalają skórze oddychać. Aby taka odzież prawidłowo spełniała swą funkcję powinna być ściśle przylegać do skóry. Poza tym wszystkim garderoba termoaktywna jest szyta metodą bezszwową, dlatego nie sprawia niewielkich obtarć skóry, co niekiedy się zdarza w trakcie użytkowania klasycznej bielizny. A więc – na rowery!

Comments are closed.