Najsłynniejsze piosenki muzyki rockowej

Chociaż w dwudziestym pierwszym wieku popularnych i fenomenalnych jest mnóstwo zespołów rocka, to Deep Purple i Pink Floyd są zdecydowanie tymi, które zdecydowały o historii rocka, a i dziś są jednymi z najczęściej słuchanych grup. Te progresywne brytyjskie zespoły podbiły publiczność swoim świetnym brzmieniem, nowym podejściem do muzyki i tajemniczymi tekstami.

Nie bez znaczenia jest to, że ich piosenki zawierały ślady psychodelii, bluesu, popu i muzyki dawnej. Zwłaszcza Deep Purple (dawniej „Roundebout”) jest uważany za prekursora heavy metalu, którego elementy można znaleźć w płytach Deep Purple in Rock z 1970 roku, z tych lat pochodzi również sławny Smoke in the Water. Nie każdy jednak ma wiedzę, co było historią tego fantastycznego utworu rockowego.

Pewnego mroźnego grudniowego wieczoru w Szwajcarii Deep Purple miał nagrać swoje piosenki w studiu wynajętym od The Rolling Stones, które było w pobliżu Montreux Casino i Jeziora Genewskiego. Dzień przed planowanym nagraniem odbył się jednak w kasynie koncert Franka Zappy, podczas którego doszło do pożaru wskutek odpalenia flary przez członka sceny. Ogień całkowicie spalił budynek, sprzęt muzyczny grupy Zappy, zaś ci, którzy mogli zobaczyć pożar z daleka, opisywali go jako „olbrzymi dym znad wody”. Wydarzenie stało się bezpośrednią historią powstałego utworu (więcej: deep purple samo ceniony pink floyd jest znany z ciekawego (choć początkowo przez nich odrzucanego) filmu The Wall, filozoficznych tekstów utworów i nowatorskich dźwięków. Początkowo odnosiło jedynie umiarkowane sukcesy w mainstreamie, potem jednak – m.in. dzięki pracy ich leadera i gitarzysty Syda Barretta – rozpoczęli karierę w rocku psychodelicznym. Sam Barrett z początku przyjechał do Londynu jedynie po to, aby zostać malarzem, jednak został poproszony przez Rogera Watersa o przyłączenie się do zespołu po tym, jak odszedł od nich dotychczasowy wokalista. To on zmienił dotychczasową nazwę grupy „Tea Set” na „The Pink Floyd Sound” (później skrócony do Pink Floyd – ).

Czy ten tekst pochłonął Cię kompletnie? Jeśli tak, to sprawdź także inny pełny opis (http://ideamo.pl/), który posiada nie mniej intrygujące informacje.

Jednak po tym, jak zespół zaczął bić rekordy popularności, używki, stres i powoli rozwijająca się schizofrenia Barretta powodowała rosnące konflikty z grupą, a wreszcie – całkowitą niemoc podczas ataku katatonii na jednym z koncertów. Po tym zdarzeniu coraz rzadziej był w stanie grać, mimo że był obecny na koncertach. Jest prawdopodobne, że jego zachowanie i odległe spojrzenie dały początek słynnemu Comfortably Numb. Z całą pewnością stanowił istotny wątek historii The Wall. Pink Floyd do dziś cieszy się niepodważalną sławą ,a także ma niezwykłe rzesze fanów na całym świecie.

Comments are closed.