Nauka nieznanych języków innych kultur? Dlaczego nie!

Nauka języków to mądra inwestycja na przyszłość. No tak, przecież wiadomo, że należy umieć angielski, bez tego dziś się nie da, lecz jaki język poza językiem Szekspira warto znać? Opinii jest wiele. Zasada jest następująca, że najlepiej znać dwa języki: jeden, którym wszyscy się na świecie posługują, drugi zaś jakiś nieznany, może egzotyczny, który sprawi, że potencjalny pracodawca postawi nam duży plus, taki, co da nam przewagę nad innymi, taki wreszcie, co zabije naszą ewentualną konkurencję.

Słowniki języków obcych

Źródło: http://www.sxc.hu

Jeśli zatem szukasz języka, którego nie zna prawie nikt, to może język bengalski. Nauka języka bengalskiego (lekcje bengalskiego) (dostępność słowników, podręczników) nie jest, co prawda łatwo dostępna, jednakże przy bardziej intensywnych poszukiwaniach można znaleźć to, czego się szuka. Dobrze znać porządnie język angielski, gdyż wiele materiałów do nauki egzotycznych, nieznanych języków jest dostępne tylko w języku angielskim. Podobnież jest z bengalskim. Dla chcącego jednak nic trudnego.

A może trochę łatwiej, ale tylko troszkę, bo język arabski to także ciężki kaliber. Nauka tego języka nie jest łatwa, jednakże dostępne na rynku słowniki czynią naukę języka arabskiego (egzotyczny arabski) przystępniejszą. Choć to całkowicie odległy kulturowy obszar i rzadki język to trzeba przyznać, że świat arabski odgrywa coraz ważniejszą rolę na arenie międzynarodowej, czego wyrazem jest także wzrastające zainteresowanie tym językiem.
Schodzimy piętro niżej, pozostając dalej w lesie językowego poznania. Przed Państwem język armeński. Podejrzewam, iż na ten język – więcej w tym serwisie – zdecyduje się bardzo mało osób, i w sumie nie dziwi to nikogo, Armenia to mały kraj na Zakaukaziu. Nie odgrywa znaczącej roli w układzie polityczno-gospodarczym świata, jednakże nauka takich języków popłaca tym, że nie ma na przykład w naszym kraju wielu tłumaczy z języka armeńskiego, to szansa na znalezienie własnej niszy. Nauka języka armeńskiego to raczej na rozpoczęcie słowniki, no chyba, że spróbujemy nauki ze źródeł anglosaskich. Na koniec będzie najprościej – język bułgarski. Zbliżony do rosyjskiego, ale niezbyt powszechny, a szkoda, bo przecież Bułgaria to członek Unii Europejskiej i kraj dość blisko położony. Nauka języka bułgarskiego jest przyjemna, dostępne są słowniki i podręczniki napisane w języku polskim.

Comments are closed.