Nurt w sztuce i designie przemysłowym

Mimo, że art deco, jako styl w sztuce kształtowało się w wielu państwach równocześnie, to stolicą jego był Paryż. Uznaje się, że naturalnie tam działali pionierscy orędownicy nurtu i powstawały niezwykle interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę życia człowieka. Nurt ten dominował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie fabrycznym, dekoracji wnętrz i modzie.

Sztuka art deco charakteryzuje się przede wszystkim naturalnością i geometryzacją gatunku, kontrastową kolorystyką, konfrontowaniem płaszczyzn, czerpaniem inspiracji z przeróżnych okresów.

obrazy w stylu art deco

Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com

Art Deco to nurt o wielu obliczach – odwiedź stronę autora. Oswobodzone damy, eleganckie transatlantyki, duże metropolie, cudowne drapacze chmur. Epoka zbytku, wyszukanej klasy i szalonej rozrywki. Epoka Art Deco, kierunek międzywojnia objął cały świat i wszystkie dziedziny rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje pomieszczeń, modę, film i fotografie.

Przeczytaj, co znajdziesz w najświeższym tekście. Te informacje też z pewnością będą dla Ciebie zajmujące, ponieważ przedstawiają podobną tematykę.

Był to czas ogromnych przemian technologicznych, obywatelskich i dyplomatycznych. Era wielkich przeciwieństw i widm złowróżbnych. W tym czasie, masową wytwórczość i konsumpcję wsparły perfekcyjne metody promocyjne. Od bogatej panny upiększającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał mieć atrakcyjne najnowocześniejsze przedmioty. Geometryczna prostata, wytworność form i oszczędnościowy motyw zdobniczy, to symbole ery. Dbano o każdy detal, a każdy wzór wykańczano do perfekcji. W Polsce inspiracją dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka współczesna, jaką wiązano z tradycją klasyczną i ojczystą.

art deco

Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco oryginalny, etniczny profil zawdzięczał inspiracji czerpanej ze sztuki chłopskiej. Do powodzenia polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich dorobki cechowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością dekoracji, także bogactwem motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, ostro nacinane jodełki, przeobrażające się w cykle trójboków, rombów i trapezów, także kryształowe konstrukcje stosowane w dekoracji wnętrz.

Comments are closed.