Pielęgnowane od dawna tradycje harcerskie nadal są żywe i przekazywane kolejnym generacjom

Wyjątkowo dużo ludzi uwielbiających turystykę pieszą było w przeszłości związanych z harcerstwem. Teraz jako dorośli pragną zaszczepić własną pasję do pieszych wędrówek w swoich dzieciach. Zabierają je w Bieszczady lub w Tatry i wskazują okolice, które zwiedzali, gdy byli dziećmi.

Obyczaje harcerskie są obecne od dawna i są wyznawane przez kolejne pokolenia. Znakiem tej organizacji od wielu lat jest lilijka harcerska. Jej zarys pochodzi od zwieńczenia magnetycznej igły busoli, która symbolizowała północ. Spełnia ona w harcerstwie bardzo ważną rolę, pokazuje harcerzom właściwą ścieżkę, którą powinni kroczyć, aby egzystować w harmonii z wyznawanymi przez harcerstwo ideałami, takimi jak ojczyzna, zdobywanie wiedzy oraz cnota.

obóz

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com

Standardowa lilijka harcerska jest także częścią krzyża harcerskiego, przyszytego tradycyjnie nad lewą kieszenią munduru. Strona ze sprzętem dla harcerzy.Na wartościach harcerstwa wychowało się kilka pokoleń, i to one dzisiaj przekazują je najmłodszym.

Jeżeli chcesz zgłębić nasz punkt widzenia, to zachęcamy Cię do przeczytania tekstu, który ukryliśmy pod tym linkiem. Tam każdego dnia jest bieżąca treść (https://www.coraltravel.pl/Grecja/Kreta/hotel/ROYAL-BELVEDERE/6965/40-2728-24FF.html).

Niejednokrotnie więc nabywają nosidełka turystyczne i odjeżdżają na wycieczki po górach czy lasach, opowiadając najmłodszym historie z przeszłości.

Współcześnie harcerstwo prawdopodobnie nie jest tak popularne, jak było w przeszłości. Jednak wciąż relatywnie dużo dzieci, nieraz nakłanianych przez rodziców, przyłącza się do tego ruchu, a lilijka harcerska wciąż wskazuje ścieżkę kolejnym pokoleniom, które pragną żyć zgodnie ze wspomnianymi wcześniej normami. Nie dziwi więc, że na górskich trasach można spotkać czasem dorosłych, byłych harcerzy, zaopatrzonych w nosidełka turystyczne, w których niosą swoje pociechy. Strona z nosidełkami dla dzieci.
Przypuszczalnie harcerstwo nie będzie liczyło już nigdy aż tylu członków co dawniej, jednakże nadal jest ruchem wyjątkowo ciekawym. Szczególnie, że wyznawane tam zasady są ponadczasowe i jest w stanie się do nich odwołać praktycznie każdy. W dodatku wstępujące do harcerstwa maluchy mają możliwość poznać wiele nietuzinkowych ludzi i nauczyć się użytecznych umiejętności, które później im się przydadzą. Nie bez znaczenia jest także to, że liczne wyjazdy z równolatkami umożliwią młodym harcerzom zbudowanie przyjaźni nieraz trwających przez całe życie.

Comments are closed.