Pieniny, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd

Peniny to pasmo górskie położone w południowej części naszego kraju i północnej Słowacji, będące najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Jest to jeden z najbardziej uroczych zakątków w naszym Kraju.

Zamek Niedzica, Pieniny

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Pieniny tworzą łańcuch górski o długości około 35 km i szerokości do 6 kilometrów podzielony przełomami Dunajca, charakteryzujący się dość łagodnym klimatem. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Tereny obejmujące Pieniny w znacznej części należą do chronionych – stworzono w tym miejscu Pieniński Park Narodowy. Pieniny dzielimy na następujące części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej właściwe i Pieniny Małe Z różnorodnością siedlisk i obecnością zbiorników wodnych związana jest bogata fauna. Można tu podziwiać między innymi owady niewystępujące w żadnym innym regionie, jak również ogromną liczbę płazów i interesujące gatunki ptactwa – sowy, ptaki drapieżne, wodne, leśne i polne. W Pieninach wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych. Do najbardziej cenionych z nich zaliczany jest szlak o nazwie Sokola Perć, prowadzący ze Szczawnicy na znany szczyt Trzy Korony. Ten szklak turystyczny obejmuje niezwykle nastrojowe rejony Pienin – Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Na Trzech Koronach można spoglądać na całą panoramę Pienin i Tatry Słowackie.

Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Na atrakcyjność tych obszarów wpływają nie tylko góry i otaczające je lasy, ale również specyficzne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne potocznie nazywane szczawami. Za sprawą występowania właśnie tych wód oraz niezwykłego mikroklimatu, który panuje w Pieninach, obszar ten słynie z działalności uzdrowiskowej. Znane uzdrowisko w Szczawnicy (przejdź do tej strony) specjalizuje się głównie w leczeniu górnych dróg oddechowych. Ale to nie tylko znakomite miejsce dla kuracjuszy i miłośników turystyki górskiej! Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ Dunajcem – tratwą lub pontonem, który przyciąga liczne grono sympatyków sportów ekstremalnych. Doskonałą alternatywą dla tego typu rozrywki są natomiast mniej ekstremalne spływy kajakowe. W okolicach Szczawnicy znajduje się również paralotnia i przyjemne szlaki rowerowe. Nie mniej interesujące są także ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy. A czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o noclegi w Pieninach? Baza noclegowa jest dosyć spora, dzięki czemu każdy znajdzie doskonałe miejsce dla siebie! Noclegi w Pieninach to nie tylko tanie pensjonaty, hotele i kwatery prywatne, ale także wyszukane apartamenty ( sprawdź również apartamenty gdańsk) z ciekawą ofertą atrakcji i zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, jak również komfortowe sanatoria dla kuracjuszy. Miłośnicy survivalu również znajdą w tym rejonie idealne miejsce do rozbicia namiotu!

Comments are closed.