Przeszłość pocztówki w pigułce

Tak samo jak wiele przełomowych odkryć, również pocztówka nie miała łatwego początku. W 1865 roku ówczesny Poczmistrz Berlina, zaproponował na Piątej Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe wprowadzenie specjalnego kartonika dla otwartej korespondencji. Pomysł ów, uznany wówczas za zbyt śmiały pominęła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero kiedy cztery lata później z analogiczną inicjatywą wystąpił profesor Emanuel Hermann, władze ją zaaprobowały. W tenże sposób austrowęgierska poczta jako pierwsza zerwała ze zwyczajem zaklejonych listów wdrażając tak zwaną kartkę korespondencyjną, której jedna strona przeznaczona była na korespondencję, a druga posiadała znaczek oraz miejsce na adres.

kartki pocztowe
Niebawem na tak drukowanych kartkach do korespondencji zaczęły ukazywać się pierwsze rysunki oraz napisy okolicznościowe. W taki sposób narodziła się właściwa karta pocztowa. Początkowo obrazy znajdowały się w narożniku kartki, jednak z biegiem czasu poczęły pochłaniać coraz to więcej miejsca. Od początku istnienia jedna ze stron określona była na adres a także znaczek, zaś na tekst, strona z widokiem. Jeśli adresant nie chciał ingerować w obrazek, na przekaz zostawało mu niewiele powierzchni, w wielu wypadkach musiał się ograniczyć do zwięzłych życzeń. Dopiero w 1904 r., poczta odmieniła zasady i od tego momentu na jednej stronie umieszczano obrazek, natomiast na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, znaczek i zaadresowanie. Reguła taka obowiązuje do dnia obecnego.

Współcześnie na pewno nie możemy określić, kto wyprodukował pierwsze kartki pocztowe. Spory o pierwszeństwo toczyło już przeszło wiek temu kilkanaście miejscowości i krajów. Za najdawniejsze kartki pocztowe uważane są m.in. kartki publikowane w czasie wojny prusko – francuskiej w 1870 roku przez obydwie strony konfliktu, a również pochodząca z tego samego roku kartka pocztowa Serba Petara Manojlovicia obrazująca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana jedynie z przedwojennej reprodukcji. Własny akcent w historii pocztówki ma także Dolny Śląsk. Za jedne z najstarszych kartek na świecie rozpatrywane są kartki pocztowe przedstawiające największy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 r – kliknij tutaj.

Obecnie pocztówki wydawane są na masową skalę. Zajmuje się tym poligrafia – doczytaj tu.

Comments are closed.