Porządek – utrzymywania go możemy się nauczyć

Utrzymanie porządku w mieszkaniu to nie lada sztuka. Wiele osób próbuje się tego nauczyć przez lata, a pomimo to rezultatów nadal brakuje. A w końcu bałaganiarstwo jest w naszej kulturze uznawane za niebywale poważną wadę i na ogół mocno tępione. Osoby, które nie potrafią zachować porządku, są uważane za leniwe, źle zorganizowane, pozbawione zmysłu estetycznego. Przy tak negatywnym podejściu warto zatem jednak nad sobą trochę popracować, żeby nie stykać się już więcej z nieprzychylną krytyką.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Jakich zasad warto zatem przestrzegać, aby nasze mieszkanie w końcu zaczęło wyglądać choć odrobinę lepiej? Nade wszystko poszukajmy w sobie szczyptę egoizmu. Nie zezwólmy, by wszystko zostało zrzucone na nas oraz tylko na nas. Jeżeli sprzątaniem będzie parała się wyłącznie jedna osoba, a inne będą beztrosko sobie bałaganiły, to rezultatów nie będzie niestety tak naprawdę nigdy. Dokonajmy więc rozdziału obowiązków i uwzględnijmy tutaj także najmłodszych członków rodziny, nasze pociechy. Niech od pierwszych lat wiedzą one, jak ciężkie jest prowadzenie domu. Sporządźmy grafik. Niech każdego dnia inna osoba sprząta i zmywa po obiedzie, codziennie kto inny wyciera kurze czy odkurza. W ten sposób nikt się nie przepracuje, a mieszkanie i tak będzie wyglądało w miarę przyzwoicie. Co więcej starajmy się, aby w naszym domu każda rzecz miała swoje własne miejsce. Wyróbmy później w domownikach nawyk, aby zawsze odkładali to, co wzięli na te wyznaczone półki lub do określonych szuflad bądź szafek. Niech np. magazyny zawsze leżą w danym miejscu oraz pamiętajmy, by kłaść tam program tv. Podobnie jeśli chodzi np. o pilota do telewizora czy też do DVD (Sprawdź program TV – aktualizacja).

program tv

Źródło: pixabay.com

Są to niby niewielkie rzeczy, lecz poszukiwanie takich drobnych przedmiotów może być czasami wyjątkowo irytujące. Zróbmy zatem własne życie łatwiejszym aniżeli dotąd. Utrzymywania porządku można się oczywiście nauczyć. Należy jedynie włożyć w to trochę wysiłku, postarać się. Jest to jednakże zdolność, która będzie dla nas ważna tak naprawdę do końca życia, na pewno warto się zatem postarać, aby ją nabyć. Kiedy już wyrobimy sobie rozmaite związane z tym nawyki, to będzie nam się funkcjonowało zdecydowanie prościej. Zresztą nie tylko nam, lecz również osobom w naszym otoczeniu.

Comments are closed.