Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to około dwa tysiące trzysta metrów, rozciągłość pasmaw linii prostej – ok. 53 km, natomiast szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce ochoczo wybierane na wczasy 2014.

tatry szczyty
Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry zupełnie objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi strumieni a także wyjścia wielkich kotlin tatrzańskich, zatem najniższe partie gór, obrastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Odrobinę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a potem w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają nazbyt spadziste zbocza, aby były w stanie tam być lodowce (zobacz link). Pozostałością po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najładniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano urzekające schronisko. Wiedzie stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych taterników. By móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, trzeba udać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej interesujących jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić cudownie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie zupełnej ochrony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać wyłącznie pieszo bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj rewelacyjnie rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około 230 km i oferuje niezapomniane panoramy na góry. Ogromną atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu mieści się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Należy również zdobyć Giewont, którego również roztacza się bajeczna panorama Tatr. Należy powiedzieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad 300 lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (nasza strona).

Koronną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Bajecznie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz teraźniejsze atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie wczasowiczów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół świętego Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu mieści się bardzo dużo zabytkowych nagrobków, wśród których parę upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską należy przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa wykonana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się także kościół świętej Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się wspaniała panorama na położone u jej stóp miasteczko.

Opisywany wątek jest dla Ciebie fascynujący? To przejrzyj, że inne portale też posiadają zbliżone informacje, które wciągną Cię kompletnie.

Do Zakopanego warto udać się w sierpniu, gdy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.

Comments are closed.