Różne wybory klientów biur nieruchomości

Rok 2012 przyniesie poważne zmiany w krajowej gospodarce nieruchomościami. Nowa Rekomendacja S i ustawa deweloperska nie powinny wpłynąć pozytywnie na polepszenie stanu rynku nieruchomości. Które mieszkania czy domy na sprzedaż będą cieszyły się popularnością kupujących w najbliższym czasie?

Kredyt hipoteczny
Autor: nickname
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim: niedrogie i mniejsze. Cena metra kwadratowego zarówno nieruchomości nowych, jak i z rynku wtórnego, w dalszym ciągu jest wysoka. Nowe wytyczne Rekomendacji S mogą obniżyć zdolność kredytową pewnych wnioskodawców, nawet o kilkanaście procent. W efekcie będą oni szukali mieszkań mniejszych i tańszych, bądź przeniosą zakup na później, czekając na polepszenie warunków kredytowych i zgromadzenie odpowiedniej kwoty wkładu własnego.

Ustawa deweloperska, która zacznie być wiążąca z końcem kwietnia, spowodowała podjęcie działań przez deweloperów już teraz. deweloperzy starają się sprzedać nieruchomości gotowe, aby ruszyć z realizacją nowych inwestycji, jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie. Za obniżeniem cen z rynku pierwotnego idą obniżki nieruchomości z rynku wtórnego. To wystarczające przyczyny, aby uznać, że początek 2012 roku, może okazać się odpowiednim momentem na kupno mieszkania lub domu.

Analitycy z biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości zwrócili uwagę na zmniejszenie dynamiki budownictwa indywidualnego. Domy na sprzedaż nie będą więc tak często widniały w ofertach sprzedażowych. Kupujący chcą znaleźć mniejsze mieszkania, na które otrzymają kredyt. przewiduje się kolejne obniżki cen mieszkań, ponieważ popyt maleje.

Kredyt hipoteczny
Autor: lumaxart
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumaxart/2136953043/

Największe ceny inwestycji w dalszym ciągu można spotkać w stolicy. Ogłoszenia znalezione pod hasłami: mieszkania Warszawa, nieruchomości Warszawa i mieszkania do wynajęcia Warszawa dają do zrozumienia, że najdroższe jest Śródmieście. Przeciętna cena metra kwadratowego w tej dzielnicy waha się w zależności od raportu, w przedziale od 12 tys. zł do 14 tys. zł. Pomimo wysokich kosztów mieszkania w centrum i śródmieściu Warszawy szybko się sprzedają, ze względu na prestiżową lokalizację i wygodne połączenia komunikacyjne. Wśród kupujących pożądane są również obszary Ochoty i Mokotowa. To wszystko propozycje nieruchomości (Mieszkania na sprzedaż) skierowane do osób dysponujących zasobnym portfelem. Które obszary wybierają osoby o przeciętnych dochodach? Najtańsze lokale na sprzedaż znajdują się na obszarach: Pragi-Północ, Białołęki i Ursusa.

Sprzedaż mieszkań i mieszkania na wynajem w Krakowie, Poznaniu oraz we Wrocławiu charakteryzują się zdecydowanie mniejszymi cenami za metr kwadratowy w porównaniu do Warszawy. Bez względu na to oferty oczekują średnio ponad 100 dni na sprzedaż. Prawdopodobnie, w obecnej sytuacji, czas sprzedaży będzie jeszcze dłuższy.

Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości (zobacz http://partnerzy.pl/znajdziemy-dla-ciebie-nieruchomosc) do gruntownego remontu. Zainteresowani przywiązują dużą wagę do standardu wykończenia lokalu, za który często oddają wszystkie oszczędności.

Zobacz też na blogu o nieruchomościach !

Źródło:

Comments are closed.