Roztocze – cudowne obszary na rodzinne wczasy

Roztocze to rejon znajdujący się na pograniczu Polski i Ukrainy i wyróżniający się nadzwyczaj urozmaiconą rzeźbą terenu. Cudownie współgrają tutaj ze sobą niestrome wzniesienia, wspaniałe parowy i jary, cudowne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Wśród ładnego pejzażu rewelacyjnie prezentują się zabytki będące pamiątką po mieszkających tu niegdyś przedstawicielach rozmaitych kultur.

zobacz domki do latniskowe w Bieszczadach

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec utworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego.

Masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę i poczytać nowe artykuły na ten temat? To świetnie – kliknij więc na łącze do www (https://www.coraltravel.pl/Bu%C5%82garia/Burgas/hotel/AVENUE_DELUXE/19111/40-260579-24FF.html) i przejdź do interesującej strony.

Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). W pobliżu Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu mniej więcej 80 gatunków ptaków oraz mnóstwo unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to też miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Zwolennicy bajecznych panoram powinni udać się na Bukowa Górę, skąd roztacza się przepiękny krajobraz złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Nadzwyczaj ciekawym i ładnym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca aktualnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności interesujące w czerwcu, kiedy odbywają się w nim przeróżnego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia utworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się urokliwym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz.nasz odnośnik apartamenty rowyNie mogło tu oczywiście zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety wciąż brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą szesnastowieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Trzeba wspomnieć, iż w okolicach miasteczka utworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tzw. „Piekiełku” występuje sporo cudownych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega malowniczy szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można kompletnie poznać krasę okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z czarującymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Warty uwagi jest także Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Bardzo dużo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Piwosze powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół św. Franciszka z XVIII w.. Miłośnicy podróży po Polsce na pewno zaciekawią się ofertą wakacji w Bieszczadach – kliknij i czytaj.

Comments are closed.