Terapia z pomocą koni – dlaczego warto?

W teraźniejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się hipoterapia. Co to takiego i z jakich przyczyn jest stosowana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, iż jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Okazało się, że jazda konno daje owocne rezultaty w wielu przypadłościach, tak samo u dzieci, jak i u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje równocześnie na ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Rezultaty, jakie osiągają pacjenci, niejednokrotnie potrafią pozytywnie zadziwić.

Szukasz interesujących informacji? To dobrze, ta strona internetowa z pewnością Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz na niej dużo niezwykle pożytecznych danych.

Jakie w związku z powyższym wiążą się z nią mocne strony?

W pierwszej kolejności – pozwala na chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Chory jadąc na koniu (zamów hipoterapia cele na stajniaiskra.pl!) wykonuje ruchy miednicy identyczne jak podczas normalnego poruszania się. Przez to jazda jest dużym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi bądź nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem obniża napięcie mięśni oraz ogranicza niewłaściwe odruchy postawy. Dodatkowo przeciwdziała przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – pacjent, który dotychczas nie mógł się poruszać, w tym momencie bez trudności pokona takie granice jak nierówności terenu bądź piasek. Poza usprawnieniem zdolności fizycznych ważne jest również aktywizowanie pozostałych zmysłów np. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy oraz odgłosy.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Co więcej, koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, m.in. odporność organizmu lub funkcjonowanie układu krążenia. Hipoterapia (rehabilitacja z końmi) może być z powodzeniem stosowana w rozmaitych schorzeniach neurologicznych, czyli porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć długa.

Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii jest alergia na sierść czy zapach konia, rany, które jeszcze się nie zagoiły, silne infekcje, niepowstrzymany lęk, wysoka temperatura albo znaczne pogorszenie i kłopoty ze wzrokiem. Każdy chory powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, aby przynosiła najlepsze wyniki.

Zainteresowani hipoterapią powinni przeanalizować oferty, jakie dają obozy konne (obóz jeździecki). Warto bliżej zainteresować się tym zagadnieniem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Comments are closed.