W jaki sposób kupić właściwe buty trekkingowe?

Stosowne buty trekkingowe to kluczowy sprzęt wszelkiego rodzaju turysty górskiego. Nie jest je łatwo znaleźć, przede wszystkim gdy weźmiemy pod atencję zasobność stylów, przeróżne wysokości, materiały i rodzaje podeszwy. Powinny być zdatne do użytku zarówno w okresie letnim jak i zimą. Istotne znaczenie ma wygoda użytkowania. Jak wobec tego dobrać te właściwe?

Sudety, góry
Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Decydując się na nabytek omawianych butów w pierwszej kolejności wypada stwierdzić, w jakich górach będziemy ich używać. Czy będą to zwłaszcza niskie góry typu Beskidy, bądź wysokie jak Tatry lub Alpy, czy będziemy wykorzystywać je zasadniczo latem, czy też poszukujemy butów wielozadaniowych, na każdą pogodę i porę roku – zobacz. Wybierając się w niższe góry, z dominacją piaszczystego podłoża starczą niskie buty górskie, nie zakrywające kostki. Mają one stosowną podeszwę, nieprzemakalność, są wygodne, ale nie chronią kostki.

Pragniemy Cię zachęcić do identycznie fajnych wątków, które opracowaliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę (https://www.pensjonaty-bieszczady.pl/strzebowiska-artykuly/najpiekniejsza-wies-bieszczadow) i przeglądaj to, na co będziesz miał chęć.

Są lekkie i przewiewne. Na cięższe szlaki z przewagą skalnego podłoża wybierzmy ich wysokie odpowiedniki , które ochraniają kostkę. Takie buty mają najczęściej twarde podeszwy, przez które z trudem wyczuć podłoże, skały itp. Na wypady ekstremalne, np. w Alpy bądź wspinaczki po lodowcu, dobierzmy buty górskie ,które posiadają wzmocnienia, gruby gumowy otok, do jakiego możemy przypiąć raki automatyczne. Przystaje jednak pamiętać, że są zbyt pancerne do wycieczek w Beskidy czy Tatry. Nie są do tego dobre zbyt. Istotnym elementem wyboru obuwia trekkingowego jest ich odporność na wodę i przewiewność. Wiemy przecież, iż pogoda jest zmienna i nigdy nie wiemy czego można się spodziewać na drodze. W tej kwestii mamy w rzeczywistości ogromny asortyment, od przeciętnych membran po nowatorskie. Buty, które nie mają membrany, w wielu przypadkach oddychają lepiej, ale przemakają. Możemy je zaimpregnować specjalnym preparatem. Podstawowymi artykułami, z jakich są tworzone buty górskie są: skóra licowa, nubukowa bądź zamsz. Pożądane byłoby zwrócić uwagę, by na cholewce znajdowało się jak najmniej zaszyć. Najodpowiedniejsze, najbardziej wodoszczelne i oddychające są buty w całości przyrządzone ze skóry licowej. Wartości wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależne jest od sposobu wykonania i stopnia bezpieczeństwa obuwia.

wspinaczkowe buty
Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że stosowne buty trekkingowe powinny szczędzić nasze palce w czasie schodzenia, i dodatkowo na wypadek uderzenia o kamień. W tym celu używane są wzmocnienia w frontowej części buta, wielokrotnie w postaci gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i wokół cholewki. Na rynku jest duży wybór tego rodzaju obuwia, więc na pewno każdy człowiek odnajdzie coś dla siebie, czy to początkujący wędrownik, czy też doświadczony.

Comments are closed.