Wakacje na wschodzie

Rosja nie jest zbyt częstym celem podróży Polaków. Mimo iż posiada wiele atrakcji turystycznych, jest krajem nieznanym i zdawałoby się, dość nieprzyjaznym. Jednak warto odrzucić uprzedzenia i udać się w podróż na wschód, kraj ten może nas mile zaskoczyć.

Informacje ogólne

Od podróżnych z Polski, chcących spędzić urlop w kraju, Rosja wymaga pośrednictwo wizowe wrocław turystycznej. Aby się w nią zaopatrzyć należy przedłożyć szereg dokumentów w odpowiednim urzędzie oraz wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Nie są wymagane żadne szczepienia, jednak zaleca się te przeciwko żółtaczce typu A i B. Ceny są tam dość różnorodne – papierosy kupimy trzy razy taniej (jednak smakują zupełnie inaczej), a nocleg w hotelu, jeśli nam się nie poszczęści, będzie nas drogo kosztował. Jedzenie i alkohol na mieście są tańsze niż w Polsce.

Kuchnia

Dania, z których słynie Rosja, to zlepek kuchni ludzi ubogich, ruskiej szlachty i francuskiej elity. Popularną przystawką jest kawior, głównie z jesiotra, tradycyjnie spożywany za pomocą łyżeczki z kości słoniowej. Pierogi i pielmieni (małe, nadziewane mięsem kluski) królują na stołach u każdej rodziny. Specjałem rosyjskim są również wszelkie kiszonki – z ogórków, kapusty i pomidorów. Pozostałością kuchni francuskiej, dominującej w XVIII wieku, są różnego rodzaju musy, galarety i pasztety. Z mięs najpopularniejsze są boeuf Strogonow – płat wołowego mięsa z dodatkami, oraz szaszłyki – zapożyczone z Kaukazu kawały mięsa nadziewane na kijki, w towarzystwie cebuli.

Petersburg

Bez wątpienia najbardziej okazałym rosyjskim miastem jest Petersburg. Ten powstały w XVIII wieku gród, zbudowano by uczcić to, że Rosja uzyskała dostęp do Bałtyku. Znajdziemy tutaj bardzo dużo monumentalnych, barokowych pałaców, rezydencji, gmachów użyteczności publicznej. Fani sztuki zechcą odwiedzić galerię Ermitaż, gdzie znajdują się zbiory obrazów najwybitniejszych malarzy europejskich. Spektakularne wrażenie robi wnętrze Soboru Zmartwychwstania Pańskiego – całe sklepienie pokryte jest kolorową mozaiką.

Syberia

Mimo iż obszar ten praktycznie każdemu kojarzy się z mrozem, w okresie wakacyjnym jest tam bardzo upalnie. Jest to ciekawa alternatywa urlopowa dla morza – na Syberii znajduje się jezioro Bajkał, pełne licznych atrakcji. Można po nim żeglować, łowić ryby, pływać, opalać się oraz nurkować. Woda w nim jest bardzo czysta – widoczność sięga 40 metrów! Z Petersburga możemy udać się tam koleją Transsyberyjską, bilet do zakupienia on-line.

Rosja jest tak wielkim i ciekawym krajem, że opcje urlopowe są tutaj niewyczerpane. Warto wyjść poza schemat i zainteresować się podróżą do tego kraju, na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Comments are closed.