Wczasy. Dla kogo góry, dla kogo morze?

Dokąd nie jechać na wczasy z chorym serduszkiem, dychawicą, uczuleniem, żylakami, jaskrą. Komu zaszkodzić może nurkowanie, a komu bytność na wsi?

Jedno jest pewne. Zmiana klimatu oraz wypad na wakacyjny urlop to świetny sposób na wypoczynek, podreperowanie zdrowia a także nazbieranie mocy na zimową porę roku. Podróżować warto, bowiem organizm pragnie takiego impulsu. Ideałem byłoby, gdybyśmy wszyscy byli zdrowi, lecz niestety bardzo wielu z nas zmaga się z różnymi schorzeniami przewlekłymi. I chociaż w większości nie ma przeciwwskazań, by takie osoby wyjeżdżały, są jednak miejsca, które sprzyjają nam mniej lub bardziej w zależności od naszych niedomagań.

morze

Autor: Jörg Schubert
Źródło: http://www.flickr.com

Morska woda posiada niezwykle dużo składników mineralnych, między innymi magnez, wapń ,potas oraz brom. Najbogatsze w minerały jest Morze Martwe. Jego woda zawiera dziesięć razy sporzej minerałów aniżeli dowolne inne morza. Niemniej jednak Morze (https://eccoholiday.com/dojazd-wlasny/polska/morze-baltyckie/) Martwe nie jest morzem, lecz słonym jeziorem, z jakiego odparowuje wiele wody i skutkiem tego wielkie stężenie soli jak też składników mineralnych. Z dobroczynnych właściwości morskiej wody możemy również z pomyślnością skorzystać nad Bałtykiem. Przechadzając się plażą, szczególnie kiedy fale są duże, zaś morze niespokojne, inhalujemy uzdrawiający sprej. Takie zdrowe powietrze jest nawet do dwa km od brzegu. Morski aerozol pobudza rzęski w oskrzelach do pracy, wspomaga usuwanie zalegającej wydzieliny oraz zanieczyszczeń, zatem zwyczajnie oczyszcza drogi oddechowe. Idealny czas na leczniczy spacerek to poranek po sztormowej nocy.

Wiele osób obiera zagraniczne spa nad morzem, gdyż chce mieć gwarancję słońca i ciepłą wodę – czytaj o zabiegach spa nad morzem. Ale kąpiąc się w chłodniejszej wodzie, też zyskujemy, albowiem hartujemy organizm. Ażeby robić to z głową i nazbyt się nie wychłodzić, najlepiej kąpać się krótko kilka razy. Do wody nie wstępujemy prosto z ręcznika. Wcześniej musimy się nieco rozgrzać ruchem – nawet krótkim spacerem obok plaży. Pierwsza kąpiel powinna trwać tylko kilka minut, każda następna – nieco dłużej.

Hotel spa to znakomity wybór – sprawdź, w jakich hotelach nad morzem są zabiegi spa. Morska woda świetnie budzi krążenie. Brodzenie w wodzie po kolana a także pływanie poprawia krążenie żylne – z tej przyczyny polecane jest osobom cierpiącym na niewydolność żylną. Kąpiele morskie wpływają także na kondycję cery – poprawiają mikrokrążenie, natleniają ją oraz ujędrniają.

Comments are closed.