Wyjątkowa technika 360 stopni – zdjęcia jutra

Obecna technologia gwarantuje w dziedzinie fotografii niesamowite możliwości. Ilustracją tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo ciekawy sposób fotografię i stały się niebywale modne w różnych obszarach. Nie tylko profesjonaliści mogą obecnie wykonywać takie kadry, ale też amatorzy.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku należy wyjaśnić, czym są zdjęcia 360 stopni (pokazane na ). Otóż jest to możliwość przedstawienia dużej przestrzeni. Zdjęcie, które powstało z więcej niż z dwóch obrazów w świecie cyfrowym nazywamy fotografią panoramiczną. Istnieje kilka rodzajów zdjęć panoramicznych. Do najbardziej znanych zaliczyć można panoramy sferyczne czy panoramy dookólne. Aby zrobić dobrej jakości fotografię panoramiczną, powinno się dysponować dedykowanym aparatem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Ważny jest obiektyw, który musi być szerokokątny, co daje perfekcyjne możliwości. W robieniu tego typu fotografii przydarza się sytuacja nazwana błędem paradoksalnym.

By poznać kolejne bardzo zajmujące detale związane z opracowanym tu wątkiem, zapewne przyda Ci się istotna witryna (https://aristar.pl/zastosowanie/). Więc kliknij w poniższy link.

Powstaje wtedy, gdy fotografujący robi następne ujęcia z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest utrzymanie sporej odległości osoby fotografującej w stosunku do obiektów. Przydatny jest tutaj statyw z głowicą szerokokątną. Głównym kryterium dobrego zdjęcia panoramicznego jest punkt wspólny dla wszystkich zrobionych zdjęć. Wtedy nie będzie problemu z obróbką plików w programie przeznaczonym do tego gatunku fotografii. Oczywiście pamiętać trzeba o świetle i balansie bieli, które powinny być identyczne od początku sesji. Będąc przy software, należy napomknąć o istniejących aplikacjach, jakie użytkowane są do tworzenia fotografii panoramicznych. Rynek oferuje wiele oprogramowań, jakie są bardzo intuicyjne i nie stanowią problemów w użytkowaniu.

A co z fotografiami w 3D? Może najpierw skrócona ich definicja – zdjęcia w 3D powstają, gdy dwa samodzielne obrazy są przeznaczane dla każdego oka. Wówczas otrzymamy rezultat 3D (oferta na Taką opcję mamy już w sprzętach fotograficznych, jakie obsługują tą technikę. Nie potrzeba tu żadnych pomocniczych rekwizytów. Wystarczy włączyć tryb w aparacie i zrobić fotografię tak jak w zwykłej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widoczny na urządzeniu, który posiada opcję wyświetlania tego rodzaju obrazów – np. telewizor. Są to niesamowite efekty, które sprawią sporo frajdy.

Comments are closed.