Zdrowy i aktywny wypoczynek dla całej rodziny w górach – Sudety

Sudety to wyjątkowo urozmaicona i czarująca kraina górska, leżąca na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek mieści się też na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego występuje bardzo dużo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

więcej szczegółów
Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na szczycie, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, malownicze jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o wspaniałych kształtach i zagadkowych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Ciekawym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu około sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wyjątkowe labirynty, które ekscytują rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najkorzystniej czuje się na skalnych urwiskach, maleńka sóweczka natomiast zamieszkuje dziuple znajdujące się w pniach drzew.

Najbardziej znaczącą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca podróżników cudownym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są również pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema wieżami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są bez wątpienia Szklarska Poręba i Karpacz, które są rewelacyjną bazą wypadową w Karkonosze. Podczas przechadzek po Szklarskiej Porębie należy odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską oraz Domu Gerharta i Carla Hauptmannow.

Ten tekst jest niezwykle wciągający? Jeżeli też takie jest Twoje zdanie, to wejdź na niezły serwis (https://g.page/apartamenty-kasprowicza13?we), który posiada podobnie wartościowe informacje.

Punktem obowiązkowym zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Należy też skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, gdzie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, która powstała z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego niewielkiego kościoła. Warto zobaczyć też Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie świetną rozrywką dla dzieci. Pobliskie Kowary mają do zaoferowania swym gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano kiedyś promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy również zajrzeć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach znajduje się również parę kurortów przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, pięknego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Równie popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. W trakcie pobytu w miasteczku warto zobaczyć Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku.

Czy masz ochotę poznać bardziej temat opracowany w tym tekście? Jeżeli jesteś za, to czytaj pod adresem (https://www.propertyapart.com/) następne ciekawe informacje.

Największą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono znaną komedię „Sami Swoi”. Fani tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot rozdzielający domostwa sąsiadów oraz mnóstwo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, powiązana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto też zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość bardzo się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi warto też zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się fantastyczna panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał także pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z XIV-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również cudowna Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z 800 elementów. W pobliskiej Czermnej mieści się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Fani górskich wypraw powinni zaznajomić się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) – idź do strony.

Comments are closed.