Zdrowy i aktywny wypoczynek dla całej rodziny w górach – Sudety

Sudety to wyjątkowo urozmaicona i czarująca kraina górska, leżąca na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek mieści się też na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego występuje bardzo dużo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

więcej szczegółów
Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na szczycie, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, malownicze jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o wspaniałych kształtach i zagadkowych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Ciekawym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu około sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wyjątkowe labirynty, które ekscytują rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz najkorzystniej czuje się na skalnych urwiskach, maleńka sóweczka natomiast zamieszkuje dziuple znajdujące się w pniach drzew.

Najbardziej znaczącą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca podróżników cudownym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są również pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema wieżami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwoma najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są bez wątpienia Szklarska Poręba i Karpacz, które są rewelacyjną bazą wypadową w Karkonosze. Podczas przechadzek po Szklarskiej Porębie należy odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską oraz Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Należy też skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, gdzie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, która powstała z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego niewielkiego kościoła. Warto zobaczyć też Miejskie Muzeum Zabawek z przedmiotami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie świetną rozrywką dla dzieci. Pobliskie Kowary mają do zaoferowania swym gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano kiedyś promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy również zajrzeć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach znajduje się również parę kurortów przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, pięknego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Równie popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. W trakcie pobytu w miasteczku warto zobaczyć Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Największą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono znaną komedię „Sami Swoi”. Fani tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot rozdzielający domostwa sąsiadów oraz mnóstwo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, powiązana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto też zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość bardzo się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi warto też zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się fantastyczna panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści przybywają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał także pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z XIV-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również cudowna Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z 800 elementów. W pobliskiej Czermnej mieści się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Fani górskich wypraw powinni zaznajomić się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) – idź do strony.

Czy omawiany temat Cię interesuje? Jeżeli pragniesz uzyskać uzupełniające dane dotyczące tego problemu, to odwiedź proponowany artykuł (http://www.hotelpodwierzba.pl/pakiety/).

Comments are closed.