Szlakiem wielkiej historii

Siedziba Ziemi Świętej stanowi atrakcję turystyczną nie tylko dla pielgrzymów. Odkąd można zakupić tanie bilety lotnicze z Polski do Tel Awiwu, coraz więcej rodaków wybiera Izrael na wakacje. Nie poprzestają oni na zwiedzaniu zabytków, korzystają też z uroków plażowania. Mimo ciągłych napięć politycznych na tym terenie, państwo cieszy się niesłabnąca popularnością urlopowiczów z całego świata.

Praktyczne wskazówki

Mimo, iż Izrael w kwestii standardów nie odbiega od Europy, jest jednak państwem dość egzotycznym i niektóre zwyczaje mogą nas tam zadziwić. Szabat (sobota) jest dniem świętym dla Żydów, dlatego nieczynna jest większość urzędów, sklepów i restauracji. Wyjątek stanowią bardziej świeckie miasta, jak Tel Awiw. Polscy turyści nie potrzebują wizy aby dostać się do Izraela, otrzymują zezwolenie na 3 miesięczny pobyt. Nikogo nie powinno specjalnie zdziwić, że przebywając w tym kraju, w większości restauracji natrafimy na żywność koszerną. Amatorzy kąpieli morskich, mogą udać się na jedną z wielu plaż w Tel Awiwie.

Trzy religie w jednym miejscu

Zapewne nie ma podróżnego odwiedzającego Izrael (odkryj serwis), który nie poświęciłby chociaż jednego dnia na zwiedzanie Ziemi Świętej. Jerozolima jest miejscem pielgrzymek Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów, co w przeszłości prowadziło do licznych sporów, do tej pory nie do końca zażegnanych. Nawet ateista nie przejdzie obojętnie wobec zabytków pokroju Ściany Płaczu czy Wieży Dawida, a zwiedzając Wzgórze Świątynne poczuje magię tego miejsca. Częstym kierunkiem podróżnych jest też obszar Autonomii Palestyńskiej – znajdziemy tam Betlejem, Hebron – z grobem Abrahama czy twierdzę Herodota Wielkiego w mieście Herodion.

Smakowite specjały

Kulinarnie Izrael jest mieszanką wpływów śródziemnomorskich, arabskich i dalekowschodnich.

Ta solidna oferta (https://www.spijtanio.eu/), którą przygotowaliśmy dla miłośników opisywanej kwestii, zawiera pokrewne dane na to ciekawe zagadnienie – sprawdź tu.

Takie specjały jak falafel czy hummus, ostatnio bardzo popularne w Polsce, warto spróbować w ramach wizyty w państwie trzech religii, z którego to właśnie pochodzą. Poza tym możemy posmakować w cygarach marokańskich (ciasno zwinięte rolady mięsne), tahini (paście sezamowej) czy baklawie – deserze o greckich korzeniach.

Mimo iż Izrael jako państwo istnieje dopiero od 1945 roku, to może poszczycić się historią sięgającą tysiące lat wstecz. To właśnie w poszukiwaniu śladów tej historii, co roku napływają tu miliony turystów z całego świata. Jednak kraj ten, prócz starożytnych ruin i duchowej podróży, ma również do zaoferowania bardziej przyziemne rozrywki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Comments are closed.