Jak właściwie należy trzymać przy sobie krótką broń, podstawowe odmiany pistoletowych kabur?

Noszenie broni obwarowane jest wieloma przepisami i nie wszyscy ją mogą w legalny sposób używać. Wręcz odwrotnie, liczba osób które mogą zakupić ją legalnie naprawdę jest krótka, a zwykły obywatel nie będzie miał żadnej szansy na otrzymanie zezwolenia.

Rzecz jasna z broni korzystać mogą odpowiednie mundurowe służby, w pierwszej kolejności policja oraz wojsko, a także w naprawdę wyjątkowych przypadkach normalni ludzie, na przykład przy jakimś realnym i poważnym zagrożeniu. Bardzo rygorystyczne są również zasady które dotyczą jej noszenia i przechowywania, tu także nie ma miejsca na udawanie kowboja z Ameryki. W domu broń należy przechowywać w zabezpieczonym miejscu, tak aby dostępu do niej nie miały postronne osoby, a przy noszeniu trzeba ją mieć zabezpieczoną w taki sposób, aby nie wypadła lub nie została w prosty sposób przez kogoś wyciągnięta.

W tym ostatnim przypadku najczęściej używane są różnego rodzaju kabury, które mają kształt pokrowca zrobionego z odpowiedniego materiału i przymocowanego w jakiś sposób do ubrania lub ciała. W praktyce kabury są dzielone na parę różnych typów. Pierwszy podział to materiał, z jakiego są zrobione, i tu można wyróżnić kabury sztywne, półsztywne i miękkie. Każdy z tych typów ma jakieś wady i zalety, przeważnie dobiera się je według preferencji właściciela i sytuacji, na jaką się je zakłada.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Podział drugi to miejsce przypięcia. Najpopularniejsze są kabury noszone na pasie. Przede wszystkim one pozwalają na dyskretne trzymanie przy sobie pistoletu, a dodatkowo gwarantują dużą wygodę przy użyciu. Ich użytkownicy doceniają je za szybkość dobywania broni i możliwość kontrolowania jej obecności, lecz w pewnych nietypowych przypadkach nie będą zbyt wygodne.

Jeżeli przykładowo się będzie miało większą ilość sprzętu przy sobie lub będzie potrzeba wyciągnięcia broni siedząc lub leżąc, to wtedy ujawniają się ich minusy. W bojowych akcjach, gdzie najważniejsza będzie wygoda noszącego a nie to, czy ktoś zobaczy obecność broni, dużo lepiej będą się sprawdzać kabury udowe. Noszone są one w formie specjalnych paneli, które montuje się paskami do uda właściciela, dzięki czemu cały czas jest prosty dostęp do broni.

kabura

Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie dobrze kabury tego typu sprawdzają się w przypadku noszenia dużej ilości sprzętu, wtedy wyjęcie pistoletu nie sprawia żadnych problemów.

Na filmach często można też zobaczyć broń noszoną na specjalnych szelkach, zakładanych na tułów ubranie. Tego typu kabury fobus są proste do ukrycia, zwłaszcza pod luźnym płaszczem lub marynarką, jednak dobywanie broni z nich nie należy do najwygodniejszych.

Comments are closed.