Składowe umundurowania – najróżniejsze mundury oraz części wyposażenia

Na terenie zarówno globy, jak i naszego kraju działają różne formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą typową jest to, że stosują mundury. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie przedstawicieli tych grup od pozostałej części obywateli. Jakie są cechy typowe określonych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

WGL

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest rzecz jasna wojsko. Trudno tutaj jednak mówić o specyficznym wzorze munduru. Określone typy wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej rozpoznawalne uważane są wojska lotnicze, których umundurowanie ma rzucający się w oczy stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem lotnictwa jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskich lotników.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nierzadko mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają również mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od reszty jest umieszczona na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do elementów wyposażenia mundurowego zaliczają różne typy czapek – Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą zakładać wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Podobne czapki noszone są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej powyżej Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają również buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco odmiennym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski różni się w przypadku dziewczynek chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódnica, chłopcy rzecz jasna zakładają spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety noszone przez dziewczynki. Wygląd mundurów różni się w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach mundurowych pojawiły się kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, by coś miało ulec zmianie.

Comments are closed.