Jarosławiec -doskonały plan na udane wakacje nad morzem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa położona na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko leży pomiędzy dwoma znanymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

polecane miejscowości
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec jest położony na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niesłychanie czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. Nieopodal nie ma także ogromnych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i dominowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu niemniej jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także przywieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu z pewnością zaciekawi duże prawdopodobieństwo znalezienia tutaj pięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Czarującą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości dobiegającej do dwudziestu metrów, a także wydmy zarośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest wiele punktów widokowych, z których rozciąga się piękna panorama wybrzeża morskiego. Znaczną popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej interesujący punkt widokowy w okolicy. Interesującymi obiektami w Jarosławcu są również zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja (sprawdź to koniecznie). Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu szyku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu jest również nieduża przystań, z której w krótkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Barwne kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można też zakupić świeżo wyłowioną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest aquapark usytuowany przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od Bałtyku. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen – sprawdź system basenowy: www.transcom-system.com.pl/pl/rozwiazania/baseny – rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – zobacz. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj ogrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przelatują dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa fantastyczne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.

Comments are closed.