Nieodmienny wybór – morze vs. góry

Mieszczuchy coraz bardziej cenią sobie wypoczynek na łonie natury. Nie tylko w czasie urlopu spędzają w ten sposób wolny czas. W każdy długi weekend i przerwy świąteczne wyrywają się z miejsca zamieszkania, wskakują w auto albo autobus, i szukają cienia lasu, śpiewu ptaków, chłodnej wody, jednym zdaniem – ukojenia w przyrodzie.

Tatry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Nic tak nie wycisza jak odgłos górskiego potoku. Nie dziwi więc fakt, iż górska agroturystyka jest aż tak bardzo rozpowszechniona. Spacerując po górach można usprawnić swą formę fizyczną, jednocześnie podziwiać budzące podziw krajobrazy. Szlaki mamy dostosowane stopniem trudności do kondycji i sił piechurów. Starczy wziąć mapę do ręki, zapakować plecak, wskoczyć w odpowiednie buty i wyruszyć na górskie ścieżki powinniśmy sprawdzić także ciekawe trasy rowerowe góry izerskie. Góry zachwycają w każdej porze roku. Latem można szukać w górach ochłody, delektować się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskich spalin. Po drodze zbierać jeżyny, borówki czy grzybki, których pełne są nasze górski lasy. Zimą szaleć na nartach albo desce.

Intryguje Cię, jakie są moje źródła? Więc chcę zaprosić Cię, abyś zajrzał na moją inną stronę. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Najpiękniej chyba jednak góry wyglądają jesienią. Mienią się wszelkimi barwami, a liście głośno szeleszczą pod butami wędrowców. Podejrzewam, że nie ma bardziej czarodziejskiego widoku niż gdy rankiem mgiełka podnosi się, i odkrywa przed nami wolniutko piękno gór, niby kurtyna w teatrze.

Górska agroturystyka to nie wyłącznie Szczyrk, Tatry i Zakopane, często gęsto uczęszczane. To także mniej nam znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry w Sudetach na terenie Polski i Czech, gdzie 4 listopada 2009 roku astronomowie utworzyli tak zwany Izerski Park Ciemnego Nieba, jako pierwszy tego rodzaju park w Polsce i w Czechach. Celem tychże działań jest uchronienie nocnego nieba od nadmiaru świateł, po to by móc obserwować gwiazdy (tym samym również ochrona środowiska. Jak wiemy, w dzisiejszych czasach ciemne nocne niebo nie jest wcale czymś oczywistym w dużych miastach i dookoła nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to również fajna sprawa dla trampów pragnących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, ale też konną lub rowerową, i rzecz jasna narciarstwo biegowe. Wieczorami zaś można biesiadować przy ognisku, piec kiełbaski i balować nawet do samego rana, w zimie natomiast urządzać kuligi. Gama ofert agroturystyka góry izerskie jest bez wątpienia ogromna.

Comments are closed.