Czy polski język jest tak bardzo trudny do nauki dla osób z zagranicy?

Mówi się, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo skomplikowany. Nam, Polakom, niełatwo odnieść się do tej opinii, ponieważ przez to, że korzystamy z tego języka, na co dzień, raczej nie będziemy obiektywni. Czasem tylko łapiemy się na tym, że wymawiamy po polsku jakieś słowo i nie mamy pewności, czy wymawiamy je dobrze. Zresztą, wystarczy zrobić sobie test gramatyczny, by zobaczyć, że także dla nas, język polski nie jest łatwy. A co dopiero dla obcokrajowców.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Można to przyrównać do naszej próby nauki języka pendżabskiego (naucz się perskiego), prób nauczenia się alfabetu, wertowania słownika, możemy odnieść taką sytuację również do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie będzie dla nas pomocny, jeśli czujemy, że nigdy w życiu nie nauczymy się tego typu języka. Zresztą, co tu dużo szukać, dla niektórych przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to rzecz niemożliwa do przejścia, a co dopiero wspominać o zupełnie dla nas egzotycznych językach.

Polski dla cudzoziemców (lekcje polskiego dla obcokrajowców) jest właśnie tak odbierany, jako język bardzo niejasny, język, w którym nie tylko gramatyka czy wyrazy są trudne, ale przede wszystkim wymowa. Całę masy cudzoziemców, którzy mieszkają już długo w Polsce, to przyzna. Choć mieszkają długo w Polsce i rozmawiają swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak brakuje im możliwości wymowy niektórych głosek. Po prostu, tak jak my pewnie nigdy nie będziemy mówić doskonale w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie kaleczył język polski. Ta przeszkoda zdaje się być obecnie nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy zapisują się na kursy dla obcokrajowców w naszym kraju i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.
Na uwagę zasługują chętni do rozwoju mieszkańcy Azji, którzy przyjeżdżając do nas szybko przyswajają, całkowicie przecież obcy dla nich język. Zdecydowanie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, to jak skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony, może mają lepsze predyspozycje do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź także ten link. Podobne wiadomości znajdziesz również tutaj maly zus plus.

Comments are closed.