W jaki sposób przygotować się do wypadu w góry

Jeżeli zamierzasz w wakacje przemierzać górskie szczyty warto pamiętać o paru głównych zasadach działania podczas pobytu w górach. Taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno pod względem logistycznym, jak też sprzętowym. Poniżej kilka porad co uczynić, aby twój pobyt w górach łączył się tylko z sympatycznymi doświadczeniami i wspomnieniami.

sprawdź

Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl

O ile zamierzasz błądzić po szlakach od schroniska do schroniska, najważniejszym elementem jest należyte przygotowanie kondycyjne. Na miesiąc lub dwa miesiące przed wyjazdem postaraj się zadbać należycie o poprawę swej tężyzny fizycznej, by będąc w górach nie zrezygnować na półmetku trasy. Można robić dłuższe przechadzki, uprawiać Nordic Walking, biegać, albo też pływać. Dzięki temu wysiłkowi podniesiesz swą wytrzymałość. Następnym krokiem jest kupno stosownego plecaka. Winien być niemały i pakowny, tak by można było zmieścić w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, jednakże z równocześnie możliwie lekki. Jeżeli jesteś kobietą niewielkiej postury, nie powinnaś kupować największego plecaka, bowiem najzwyczajniej nie zdołasz go unieść (wyposażony będzie dla ciebie zbyt dużym ciężarem). Toteż pamiętaj o tym, by mierzyć zamiary na siły.

Turysta górski

Autor: Viaggio Routard
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym krokiem będzie wyekwipowanie się w stosowne buty trekkingowe damskie. Najlepiej kupować typowe obuwie do chodzenia po górach. Są one dosyć kosztowne, jednak właściwie dobrane, posłużą ci przez kilka następnych sezonów. Należy wybrać buty troszkę większe, bowiem będziesz wkładać do nich grubsze skarpetki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie poranisz swych stóp w trakcie włóczęgi. Miej ze sobą odpowiednią ilość bielizny jak też koszulek na zmianę (najbardziej odpowiednia będzie bielizna termoaktywna). Pamiętaj także o tym, by zabrać coś na ładniejsza pogodę oraz na zimniejsze albo deszczowe dni (bluza polarowa, kurtka przeciwdeszczowa), dzięki temu zabezpieczysz się przed labilnymi warunkami atmosferycznymi.

Najlepiej wziąć z sobą termos, nóż, łyżkę, większy kubek i niewielki zapas jedzenia. Nierzadko zdarza się, że posiłki w schroniskach są bardzo drogie, lub zobacz też wakacje na bałkanach nie ma tam większego asortymentu. Dzięki takiemu podejściu nie wydasz ponadplanowych pieniędzy. Wystarczy iż poprosisz o wrzątek w schronisku (w większości wypadków jest bezpłatny).

Comments are closed.