Co kupić na wyprawę w góry?

Przygotowanie na eskapadę górską jest bardzo ważne – chwiejna i kapryśna pogoda, nagłe zmniejszenie się temperatury w górach są bardzo częste. Chociaż wyprawa w góry to zdrowa forma spędzania wolnego czasu, to może się źle skończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to mus, porządne plecaki turystyczne i odzież to druga rzecz.

góry zimą
Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie muszą być przede wszystkim wygodne i objętościowe na tyle, aby spakować w nich nie tylko coś pożywnego, ale i istotne rzeczy takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak pójdziemy na odległą pieszą eskapadę górską, powinniśmy pomyśleć o zakupie dopasowanych do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie chronić kostki przed zaginaniem się . Podłoże buta powinno być odporne, gdyż taka podeszwa zabezpiecza naszą stopę przed dyskomfortem i skaleczeniem ostrymi kamieniami.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany tekst, bez wahania zobacz jeszcze inne warte przeczytania (g.page/gabinet-dietetyczny) wpisy – na pewno również Cię zafrapują!

obuwie powinno być także wodoszczelne. Znajdziemy je w każdym sklepie wspinaczkowym.
Po kupnie butów trekingowych, należy w nich trochę pochodzić, gdyż wybranie się na wycieczkę w góry w fabrycznie nowych i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się męczących obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym maszerowaniu.

Jeśli na wycieczkę w góry organizujemy latem, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Podstawą naszego ubioru powinny być ciepły polar, praktyczne materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze sprawdza się także foliowe ponczo, które przykrywa nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na wyprawę w góry zalecane jest ubieranie się warstwowo, jeśli jednak jak wychodzimy, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być schowane w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas zabezpieczać przed zbyt niską temperaturą.

Góry z samolotu
Źródło: en.wikipedia.org

Na skaleczenia i odciski wskazane jest spakować plastry i pewne maści. Warto pamiętać też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast postanawiamy ekstremalne wspinaczki, niezbędnym jest, abyśmy przejrzeli pobliski sklep górski. Eksperci powinni służyć radą, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można przeanalizować również nabycie batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić odpowiednią ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl

Comments are closed.