Gdzie najkorzystniej udać się na wypoczynek? Na pewno Zakopane spełnia najbardziej ciekawe standardy w zakresie wypoczynku

Wisła to najważniejszy ze wszystkich zimowych kurortów w kraju. Tu co roku na narty przybywają koneserzy zimowego szaleństwa z całego kraju. Jednakże nie tylko narciarze kochają Wisłę. To rewelacyjny punkt wypadowy w Beskidach, co już wiele lat temu mogli przyznać zwolennicy pieszych wycieczek w góry.

czytaj w tym temacie

Autor: Madalina Ungur
Źródło: http://www.flickr.com
Wisła to też miejscowość pełna ciekawych zabytków oraz góralskiego folkloru. Liczne muzea a także galerie zapewniają rozrywkę nawet osobom, którym nie chce się chodzić górskimi szlakami i którzy na stokuprzebywają niezbyt chętnie. Myślisz o doskonałym miejscu na wypoczynek? Nocleg w Wiśłe będą doskonałe. Sprawdź dlaczego – .

interesującym miejscem do zobaczenia jest również Zakopane. Co koniecznie należy zobaczyć w tym cudownym miasteczku? Przede wszystkim obecne tu muzea. Słynna „Atma” oraz wille powiązane z słynnymi koneserami Zakopanego (Witkiewiczem, Makuszyńskim czy Kasprowiczem) to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki góralskiej architektury i godne przedstawicielki wysoko ocenianego stylu zakopiańskiego. To muzea związane z biografiami, pełne osobistych pamiątek, dzięki którym ciekawiej możemy poznać tych, o których tak wiele napisano w szkolnych podręcznikach.

Wyjątkowym punktem na mapie miasteczka jest cmentarz na Pęksowym Brzysku. To spoczywają ci wybitni mieszkańcy miasta. Ogromna ilość rozpoznawalnych nazwisk sprawia, że ten niewielki cmentarzyk jest jedną z najważniejszych nekropolii w całym kraju. Historia cmentarza rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Od tego momentu pochowano tu wielu znaczących dla Podhala osób. Tu znajduje się m. in. grób słynnego lekarza i przyrodnika, Tytusa Chałubińskiego, legendarnego muzyka i gawędziarza Sabały, Stanisława Witkiewicza oraz Władysława Orkana. Pochowany jest tu również architekt Karol Stryjeński oraz Kornel Makuszyński. Swe symboliczne groby mają na tym cmentarzu również Witkacy oraz założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Mariusz Zaruski.
Znane i znane osobistości a także wyjątkowe w swej formie groby przybrane ludowymi świątkami najlepiej świadczą o niezwykłości tego miejsca.

Masz ochotę przeczytać więcej na podobny temat? Żaden kłopot. Musisz jedynie kliknąć na podane hiperłącze do artykułu i przelogujemy Cię na nową stronę.

/J]

Innym symbolem Zakopanego jest Wielka Krokiew – najsłynniejsza w Polsce skocznia narciarska. Jej architektem był znany architekt Karol Stryjeński, a wielkie otwarcie skoczni nastąpiło w 1925 roku. Od tego roku znana skocznia otwiera interesującą kartę w dziejach polskiego sportu. Liczne zawody, w tym Puchar Świata w skokach narciarskich przyczyniają się do tego, że Zakopane zimą jest pełne życia.

Comments are closed.