Malowanki – sedno dziecięcego świata

Wiele dorosłych nie zdaje sobie sprawy jak istotna jest naturalna twórczość w życiu dziecka. Z łatwością udaje się zaobserwować już u najmłodszych, ledwo obracających w ręce kredki, jak ogromną radość sprawia im malowanie. Niezrozumiałe w ocenie dorosłych bezkształtne rysowanie po kartce, w psychologii określane jest tworzeniem bazgrot i naprawdę nie ma nic wspólnego z marnowaniem bloku rysunkowego. Jest to uczenie się zarówno odruchów palców, jak także próba narysowania kształtu i odtworzenia zobaczonych wcześniej przedmiotów.

Dla maluchów nie jest to proste, warto im w tym pomagać. Szeroko dostępne |w sklepach kolorowanki dla dzieci dzięki obrysowanym kształtom, pomagają nauczyć się wykorzystania powierzchni kartki, jak też dokładnych ruchów motorycznych palców. Sprzedawane są w wielu rodzajach i często dopasowuje się je do ilości lat dziecka. Inne mogą zwrócić uwagę przedszkolaka, przykładowo kolorowanki kucyki albo gumisie, a inne trzylatka – bazujące na nieskomplikowanych kształtach. Oczywiste jest także to, że kolorowanki kucyki będą raczej zajmować dziewczyny, ale nie jest to reguła. Część chłopców w pewnym wieku nie przepada za samochodami i woli dziewczęce zajęcia. Nie powinno się tego negować, tylko bardziej pokazać jak znamy swoje dziecko i co lubi.

Autor: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostows

Ciekawą alternatywą dla kolorowanek są wodne malowanki dla dzieci. Kroplą wody na pędzlu, maluszek może stworzyć piękne, wyraziste, kolory obrazków z ulubionej baśni. Dla przedszkolaków uczących się tradycyjnie malować pędzlem, producenci sugerują różne malowanki z mocniejszego papieru, stworzone do farb plakatówek lub akwarelek.

Pamiętajmy jednak o tym, że kolorowanki dla dzieci i malowanki dla dzieci nie są czymś co zawsze trzeba kupować. Jeżeli któryś z rodziców może poświęcić chwilę czasu na szkicowanie obrazków bez wypełnień, to także rewelacyjnie sprawdzą się one jako kolorowanka. A być może więcej, ponieważ wspólne rysowanie buduje bliskość i sprawia że maleństwo czuje się ważne. Twórczość w życiu dziecka jest kwestią niezmiernie istotną i powinno się ją podtrzymywać na każdy z możliwych sposób. Nie jest jedynie formą urozmaicania zabaw. Rysowanie i malowanie usprawnia kreatywność, ale także uczy systematyzowania wiadomości o świecie.

Comments are closed.