Nasza pierwsza gitara elektryczna

Sporo młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeśli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, chociaż wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką posiada do sprzedania koleżka ze szkoły, czy sprzedający z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego realnej wartości. W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych utworów, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wolałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest znacznie szerszy, zatem łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, ponadto zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Nie ma co zwlekać, takie rzadkie okazje należy prędko wykorzystać, więc nie czekaj i zwyczajnie sprawdź kompletną ofertę (https://www.bscav.eu/oferta/tlumaczenia-symultaniczne/).

Inną sprawą jest to, że przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że do takiego instrumentu potrzebny jest również wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach nauki przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż musimy wszystkiego uczyć się od zera, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Oczywiście można trafić na niezłą używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo uważnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, że dobra gitara elektryczna może kosztować nawet powyżej 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Comments are closed.