Unia i jej narzędzia finansowe

falgi

Autor: Pawel Kabanski
Źródło: http://www.flickr.com
UE otrzymała niedawno pokojową nagrodę Nobla. Były opinie, że sławne wyróżnienie zostało przyznane bezpodstawnie. Takie opinie są niesamowicie nie na miejscu, ponieważ o walorach tej wspólnoty międzynarodowej zaświadcza fakt, że nasz region generalnie jest wolny od konfliktów zbrojnych (nie licząc małych państw półwyspu bałkańskiego, jednakże one do UE nie należą). Oto trzy imperia, które w trakcie dwóch minionych stuleci rozegrały między sobą dużo wyniszczających konfliktów, zaczęły ze sobą kooperować. Stało się tak z trzech przyczyn.

Po pierwsze, administracja zastąpiła ideologiczne rządzenie. Teraz w cenie są technokratyczne organy władzy. Po drugie, złączenie polityczne było poprzedzone przez rozszerzanie współpracy gospodarczej.

Tertio, uboższe państwa członkowskie są finansowane przez bogatszych członków. To bardzo ważne zjawisko, ponieważ gros konfliktów miało podłoże w sprawach ekonomicznych właśnie. To oczywiste, że w biedniejszym regionie prościej o wybuch nastrojów szowinistycznych i konfliktowych. A zdemolowana po II Wojnie Światowej Europa była zagrożona eksplozją następnego starcia, bo finanse publiczne krajów były wykończone wysiłkiem wojennym.

Fundusze Unijne odgrywają kluczową funkcję w wyrównywaniu nierówności pomiędzy krajami członkowskimi. Składają się z trzech odrębnych funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Ten pierwszy to generalnie 10 procent całości budżetu Unii Europejskiej. Dopłaca do wielu projektów, które może przedstawić rząd centralny, samorząd terytorialny lub inne instytucje władzy.

EFRR wspiera dużo dziedzin rozwoju. Do obszaru jego oddziaływania należy między innymi: gospodarka przestrzenna, rozwój techniczny i turystyka.

Fundusz Spójności to narzędzie, które wspiera państwa, które właśnie przystąpiły do wspólnoty, aby Produkt Krajowy Brutto zrównał się ze średnią unijną.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące notki na interesujący Cię temat. Przejdź do następnego artykułu i czytaj wpis kolana hamburskie.

Obrazowo: Polska miała w trakcie 3 lat od dnia przystąpienia ponad 4000 000 000 euro.

Comments are closed.