Z jakich powodów warto wybrać się w Bory Tucholskie?

Tajemnica fenomenalnej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Obszar tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego wspaniałe miejsce na odpoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikatowe gatunki roślin i porostów miały sprzyjające warunki do rozwoju.

agroturystyka bieszczady

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w kraju.

Chodź tu i zobacz dodatkowe informacje (https://zafaworkwear.pl/odziez-hotelowa/) w odniesieniu do omawianego artykułu. Zgłębisz w tamtym miejscu podobne informacje, które zapewne Cię będą ekscytować.

Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wkoło jeziora jest bardzo różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi sporadycznie spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Osobliwością Borów Tucholskich jest osobliwa lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specyficzne wymogi siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są także porosty, które również ukazują się tylko w wyjątkowo czystym środowisku. Wielu zapewne zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo unikatowych zwierząt. Wśród nich trzeba wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zasiedliły bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka częstokroć wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest nadzwyczaj słynny szlakiem kajakowym pośród miłośników tego sportu w całym kraju. Podczas przebywania szlaku trzeba odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.

Odrobinę tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów umiejscowionych niedaleko wsi Odry. Historia głosi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do teraz kwestią jest jednakże rzekome nadziemskie oddziaływanie tego miejsca i nadal jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Ażeby pieczołowicie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, należy udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niesamowita, unikatowa przyroda, ale też szereg malutkich i malowniczych miejscowości, kryjących ciekawą historię i bardzo dużo interesujących miejsc. Pośród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą udostępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy pasjonaci kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, stroje i broń oraz okazy wykorzystywane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Pełną propozycję na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:- Bory Tucholskie pokoje gościnne- wakacje w Bieszczadach- urlop Bory Tucholskie

Comments are closed.