Łeba – miejsce na modne wakacje

Pomimo faktu, iż Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swojej współczesnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli przypuszczalnie, że będzie ona zatapiana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Dziś położenie jest perfekcyjne – miasteczko ma pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju – Słowiński Park Narodowy. Warto, toteż już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

ustka noclegi

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to standardowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najbardziej wartościowych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z tysiąc sześćset osiemdziesiątego trzeciego roku z wieżą szachulcową. Do jego budowy zużyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do teraz. Interesujące są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Trzeba też zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które uchowały się w okolicznych wsiach. Interesujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można ujrzeć ponad sto gatunków ptaków z całego świata (łącznie ok. 2000 sztuk).Naterenie ogrodu występuje kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy przybywających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto także zaglądnąć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, wystawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest także Miasteczko Western City, gdzie organizowane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najciekawszych imprez odbywających się w Łebie wymienić powinno się: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

Podczas wędrówki po wydmach Słowińskiego P.N. częstokroć można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok Bałtyku i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się ciągły ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z czternastego wieku, który wznosił się kiedyś w Starej Łebie i jest współcześnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto zaznaczyć, iż tutejszy rejon wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Położone na obszarze Parku jeziora Łebsko i Gardno, to fragmenty odciętej mierzeją zatoki morskiej.

Jeżeli poszukujesz ciekawych informacji na ten temat, odwiedź islandia last minute nas, a na pewno przeczytasz interesujące fakty.

Brzegi jezior pokryte roślinnością szuwarową są bardzo dobrym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który świetnie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. By bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, warto udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (sto piętnaście metrów nad poziomem morza) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się bajeczna panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne fantastyczne atrakcje przyrodnicze – jezioro Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Całkowitą ofertę na wczasy dwa tysiące piętnaście w Łebie można odnaleźć w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:- Łeba noclegi- hotele Łeba

Comments are closed.