
Jak zrobić piękne zdjęcie?

Zwróć uwagę na światło, ponieważ profesjonaliści twierdzą, iż światło to dusza fotografii.
Pasjonuje Cię ten niebanalny wpis? Jeśli tak, poza tym zerknij koniecznie (http://proformasport.pl/produkty/) na materiał, który jest zamieszczony tutaj – on też wzbudzi twoją ciekawość.
Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z mocnego światła. Wbrew pozorom sesja w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Najlepsze światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Bardziej rozproszone, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, należy mieć to na uwadze. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najpiękniej.
Używaj stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy interesujące chmury na błękitnym niebie. Uwaga! Czasami zapomnij o symetrii. Stary kościółek w środku kadru? Zero inwencji. Takie ujęcia to już przeszłość. Co więcej, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.
Kadruj z głową!
Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. To naprawdę boli … patrząc na takie „dzieło”. Takie niedociągnięcia zwykle spowodowane są po prostu…lenistwem, albowiem bardzo rzadko nie ma możliwości poprawienia złego kadru. Dobra rada: sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć pomyłki.
Zadbaj o tło
Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „kwiatki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Zatem, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!