Jak zrobić piękne zdjęcie?

Zrobić zdjęcie potrafi większość z nas, lecz tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, zadbaj o dobry obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Nie podlega żadnej kwestii, że powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon oraz obiektywy Nikon (dobry sprzęt fotograficzny zamówisz niedrogo w sieci – Canon polecane obiektywy). Powinniśmy tylko świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Trzymaj aparat stabilnie, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Zwróć uwagę na światło, ponieważ profesjonaliści twierdzą, iż światło to dusza fotografii.

Pasjonuje Cię ten niebanalny wpis? Jeśli tak, poza tym zerknij koniecznie (http://proformasport.pl/produkty/) na materiał, który jest zamieszczony tutaj – on też wzbudzi twoją ciekawość.

Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z mocnego światła. Wbrew pozorom sesja w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Najlepsze światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Bardziej rozproszone, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, należy mieć to na uwadze. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najpiękniej.

Używaj stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy interesujące chmury na błękitnym niebie. Uwaga! Czasami zapomnij o symetrii. Stary kościółek w środku kadru? Zero inwencji. Takie ujęcia to już przeszłość. Co więcej, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!
Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. To naprawdę boli … patrząc na takie „dzieło”. Takie niedociągnięcia zwykle spowodowane są po prostu…lenistwem, albowiem bardzo rzadko nie ma możliwości poprawienia złego kadru. Dobra rada: sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć pomyłki.

Zadbaj o tło
Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „kwiatki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Zatem, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!

Comments are closed.