Jastrzębia Góra – wypraw na wypoczynek 2014

Jastrzębia Góra jest częścią miasta Władysławo, znajdującego się u nasady Mierzei Helskiej – jednego z najpopularniejszych miejsc, wybieranych przez polskich letników na wakacje nad morzem Bałtyckim. Symbolem Jastrzębiej Góry jest wspaniały klif, który osiąga wysokość do 33 m n.p.m. U jego podnóża znajduje się szalenie urozmaicona plaża – od wschodu kamienna i piaszczysta od zachodu.

wejdź i sprawdź
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Klif w Jastrzębiej Górze od dziesiątek lat z jednej strony stanowi jej największą atrakcję, którą należy chronić, z drugiej jednakże zawadę w dostępie do morza Bałtyckiego. Dawniej problem ten starano się rozstrzygnąć wznosząc wieżę wyciągową, która woziłaby turystów na dół i w górę. Wieża funkcjonuje 5 lat, przewożąc rocznie około sześćdziesiąt tysięcy ludzi. W 1982 r. runęła, w wyniku niszczącej działalności morza i w dzisiejszych czasach na plażę prowadzi trzysta stromych stopni. Osoby, którym przechadzka po stopniach sprawia trudność, mogą skorzystać z plaży na zachodnim krańcu miasta lub mieszczących się dalej na zachód – ostrowskiej i karwieńskiej.

Najbardziej ruchliwym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Promenada Światowida, przy której są sklepiki, knajpki i kawiarnie, jak również skwer z fontanną. Zwieńczeniem promenady jest punkt widokowy i zejście na plażę. Warto zaznaczyć, iż Jastrzębia Góra jest najdalej na północ wysuniętą częścią naszego kraju. Skrajny punkt symbolicznie został oznaczony obeliskiem określanym „Gwiazdą Północy”. Rzeczywisty ekstremalny punkt znajduje się na plaży, nieco bardziej na północ od symbolicznego.

Pełną ofertę noclegów na wakacje (zobacz: teneryfa z niemiec) 2014 w Jastrzębiej Górze można wyszukać tutaj:

Najbardziej historyczną częścią Jastrzębiej Góry jest ulica Bałtycka, gdzie mieści się sporo historycznych budynków. To tu powstawały pierwsze pensjonaty i kwatery, gdzie relaksowały się słynne postacie z Polskiej kultury i sztuki. Wzrok wabią zwłaszcza wille z lat 20-tych dwudziestego wieku. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: „Kaszuba” Szymańskiego i willa Pawłowicza. Najistotniejszym obiektem sakralnym w Jastrzębiej Górze jest kościół pw. świętego Ignacego Loyoli, w którym jest obraz z wizerunkiem świętego wykonany w 1850 r. W świątyni odbywają się letnie koncerty organowe, pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego – miłośnika Jastrzębiej Góry. Ważnym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Wąwóz Lisi Jar z obeliskiem zwieńczonym kulą z orłem, upamiętniającym miejsce przybycia króla Zygmunta III Wazy, powracającego wraz z armią z nieudanej wyprawy wojennej na Szwecję. Wąwóz ma 350 m długości, osiąga głębokość do 50 m, a jego zbocza porastają wiekowe buki. U wylotu wąwozu znajduje się odświeżona willa, którą zbudował hrabia de Rosset.Do innych atrakcji Jastrzębiej Góry sprawdź buty do wspinaczki) należą: loty widokowe awionetką lub motolotnią, loty paralotnią i przejażdżki konno.

Bałtyk
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W sąsiedztwie Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie, do niedawna spostrzegany za skrajny, północny punkt Polski. Warto zobaczyć tutejszą latarnię morską, której wysokość to około trzydzieści trzy metry. Jest to najstarsza tego rodzaju budowla na polskim wybrzeżu. Obiekt jest uprzystępniony do zobaczenia, a oprócz cudownej panoramy z jego szczytu, możemy obejrzeć w środku wystawę pokazującą przemianę latarni morskich od starożytności po dzisiejsze czasy. U stóp latarni jest maszynownia a także dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz monument upamiętniający przejęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku. Przy okazji można udać się na spacer po okolicznym Rezerwacie Przylądka Rozewie oraz zobaczyć niezwykle uroczą kamienną plażę.

Comments are closed.