Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli w jaki sposób seniorzy znajdujący się na emeryturze i radzą sobie z nadmiarem niezajętego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę albo ewentualnie rentę, praktycznie w każdym przypadku wiąże się z naddatkiem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najlepiej w jakiś sensowny sposób. Można rzecz jasna wcale nie podejmować jakichkolwiek kroków, ale wtedy życie emeryta będzie bardzo nużące i co gorsza, może skończyć się popołudniami spędzanymi przed telewizorem. Tymczasem osoby po sześćdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, są w stanie zachować świetną sprawność tak fizyczność, jak i umysłową.

senior
Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Starsze kobiety na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą audycji radiowych i akcji charytatywnych bezustannie wraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie albo rodziciele. Przede wszystkim zwraca się uwagę na brak wystarczającej pomocy medycznej, co jednak w jakimkolwiek razie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na dalszy plan.

Miejskie domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre ośrodki idą jeszcze krok naprzód i w efekcie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji zdumiewające pytania czterolatków. Natomiast dla tych bardziej ambitnych siedemdziesięciolatków powołane do życia tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak zorganizowane zajęcia dla seniorów pozostają fanatycznym pomysłem dla osób, które pragną rozwijać swoje własne zainteresowania i w dalszym ciągu stawiają na ustawiczny rozwój swojej osobowości.

rozwój osobisty
Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
W ten sposób można urzeczywistnić swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów pieniężnych lub czasowych. Świetnym pomysłem pozostaje także działalność w kole gospodyń wiejskich. Taka propozycja jest kierowana dla pań mieszkających na wsi, gdzie dostęp do innego typu możliwości rozwoju intelektualnego jest mocno ograniczony, lecz jak przekonują gospodynie, taka aktywność daje wiele satysfakcji i zapewnia stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę staje się okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak damy, jak i mężczyźni mogą teraz przeznaczyć czas na aktywność fizyczną. I to w żadnym razie nie musi być wyczerpująca jazda na rowerze czy na nartach.

Jeśli zaciekawił Cię opisywany artykuł, to obowiązkowo zobacz także ten link – ta witryna też okaże się dla Ciebie godna uwagi.

Ogromnym wzięciem ze strony emerytów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą w tym przypadku nie chodzi tylko o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w trakcie spacerów nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te sprzed dekad. Tak pojęty rozwój osobisty z pewnością podnosi seniorom poczucie wartości i dodaje energii.

Comments are closed.